Badanie przewodu pokarmowego z użyciem barytu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie przewodu pokarmowego z użyciem barytu

Przygotowanie i ułożenie pacjenta

  • Jeśli badanie było wcześniej zaplanowane, nie należy zwierzęciu podawać karmy przez 24 godz. przed rozpoczęciem badania
  • Przeprowadzić badanie rektalne, aby upewnić się, że podanie lewatywy i wlew środka kontrastującego nie stanowią zagrożenia
  • Na 2-3 godz. przed rozpoczęciem badania wykonać przynajmniej jedną oczyszczającą lewatywę środkiem niedrażniącym (np. ciepłą wodą) w celu opróżnienia jelita grubego. Zabieg można przeprowadzić u pacjenta leżącego na boku lub stojącego i zwykle dobrze jest to zrobić poza pomieszczeniem
  • Pacjent powinien być poddany głębokiej sedacji lub znieczuleniu ogólnemu i w tym przypadku nie ma to wpływu na wynik badania kontrastowego.

Sposób wykonania

  1. Wykonać kontrolne zdjęcia RTG w pozycji bocznej i grzbietowo-brzusznej całego brzucha, aby ocenić stopień przygotowania pacjenta do zabiegu oraz zdecydować, czy kolejna lewatywa jest konieczna.
  2. Podać rozcieńczoną zawiesinę siarczanu baru (20% w/v) w powolnym wlewie do okrężnicy zstępującej, używając pompki do lewatywy lub sondy żołądkowej i lejka. Potrzebna ilość środka kontrastującego to zwykle około 8 ml/kg masy ciała.
  3. Pacjentom w głębokiej sedacji lub znieczuleniu ogólnym zaaplikowany środek kontrastujący może wyciekać z odbytu. Można temu zapobiec, podając środek cieniujący przez wsunięty kateter Foleya, który następnie mocuje się w prostnicy za pomocą szwu kapciuchowego założonego wokół odbytu.
  4. Natychmiast po zakończeniu wlewu środka cieniującego wykonać zdjęcia brzucha w projekcji bocznej i brzuszno-grzbietowej.
  5. Dodatkową opcją jest tzw. badanie z podwójnym kontrastem, które pozwala na bardziej szczegółową ocenę błony śluzowej. Po wykonaniu prześwietlenia okrężnicy wypełnionej barytem opróżnia się ją, na ile to możliwe, a następnie wtłacza do niej około 8 ml/kg powietrza. Bezpośrednio po tej czynności wykonuje się zdjęcia brzucha w projekcji bocznej i brzuszno-grzbietowej.

Potencjalne powikłania

  • Perforacja tylnego odcinka przewodu pokarmowego
  • Uraz w obrębie tylnego odcinka przewodu pokarmowego
  • Obecność świeżej krwi w kale
  • Biegunka

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.