Wirus syncytialny układu oddechowego bydła

Wirus syncytialny układu oddechowego bydła: krótko- i długoterminowe konsekwencje

Konsekwencje długoterminowe

Ze względu na dużą ilość wysięku i uszkodzenia tkanek, przewlekłe długoterminowe konsekwencje infekcji bakteryjnej są mało skomplikowane. W przypadku zakażeń wirusowych zwykle obserwuje się fazę ostrą, która może zagrażać życiu, po której, jeśli zwierzę przeżyje, następuje całkowite wyleczenie. Ta koncepcja jednak nie sprawdza się w przypadku BRSV.

Najlepiej ilustruje to przypadek opisany przez Klema i wsp. (11). Autorzy zmierzyli długoterminowe skutki wybuchu epidemii BRSV w ośrodku badawczym zajmującym się sztuczną inseminacją. Ze względu na dostępne dane zootechniczne w ośrodku niezauważalne konsekwencje zakażenia stały się widoczne. W porównaniu z grupą „niekliniczną/nieleczoną” buhaje, u których wystąpiły objawy, miały stale niższy (o 4-10%) stosunek masy ciała do wieku w ciągu 8 miesięcy trwania badania. Ale, co bardziej zaskakujące, kiedy grupa „niekliniczna/nieleczona” została porównana z porównywalną grupą z następnego roku, ta „zdrowa” grupa miała zredukowany dzienny przyrost o 111 g/dzień.

Badanie to pokazuje, jak szkodliwe jest kliniczne ognisko BRSV dla produkcyjności młodego stada. Nawet u bezobjawowych zwierząt zjadliwy szczep BRSV może wywołać długotrwałe zmiany, które zmniejszą wydajność produkcyjną zwierząt.

Źródłem tych długotrwałych skutków jest zmiana zwana bronchiolitis obliterans (12). Jest to nieswoista zmiana w oskrzelikach, która może masowo występować przy zakażeniu BRSV. Charakteryzują ją małe, włókniste, polipowate guzki, które wybrzuszają się do światła oskrzelików, powodując ich znaczną niedrożność. Konsekwencją czynnościową jest spadek efektywności wymiany gazowej w płucach.

Patogeneza BRSV

Pomimo tego, że nadal istnieje wiele pytań dotyczących patogenezy choroby, literatura skupiająca się na chorobie wywoływanej przez pneumowirusy (ludzki i bydlęcy wirus syncytialny) wskazuje, że najcięższe zmiany kliniczne są powodowane przez reakcję immunologiczną limfocytów typu Th2 (5). Tego rod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy