Wirus syncytialny układu oddechowego bydła: krótko- i długoterminowe konsekwencje - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wirus syncytialny układu oddechowego bydła: krótko- i długoterminowe konsekwencje

fot. istockphoto.com

Forma ostra choroby

Oczywiste jest, że skutki pojawienia się wirulentnego szczepu BRSV krążącego wśród młodych cieląt są ciężkie i bardzo dotkliwe. Najczęściej są one odnotowywane w grupie cieląt w wieku od 1 do 6 miesięcy życia [warto jednak zauważyć, że wiek sam w sobie nie chroni, ponieważ jeśli mamy do czynienia ze zwierzętami ze stada naiwnego, to śmierć z powodu skutków zakażenia może nastąpić w każdym wieku (4)]. Skutki te objawiają się jako ciężka zakaźna choroba układu oddechowego: zachorowalność może sięgać 80% cieląt, a śmiertelność: 20% (5). W praktyce, nawet najbardziej agresywna terapia nie jest skuteczna w leczeniu cięższych przypadków.

Specyfika BRSV

Tak niebezpieczna dla życia ostra choroba, z jaką często mamy do czynienia w przypadku BRSV, jest bardzo rzadko obserwowana przy zakażeniach PI-3. Jednak oba wirusy powodują martwicę komórek nabłonka oskrzelików. Tak więc źródła śmiertelnych następstw zakażenia BRSV nie można szukać w jego bezpośrednim działaniu cytopatycznym, lecz w zdolności wirusa do wywoływania ostrego zapalenia w całym narządzie (ryc. 2).

Zmiany kliniczne

Makroskopowo zapalenie to wykazuje cechy ostrego odoskrzelowego śródmiąższowego zapalenia płuc z rozedmą.

Płuca cieląt, które padły na skutek ostrego zakażenia wirusem syncytialnym, są silnie przekrwione. Przekrwienie jest nieregularne, dając niejednorodny obraz miąższu płuc. W większości przypadków przednio-brzuszna część płuc jest najbardziej przekrwiona i wykazuje pewne obszary niedodmy. Zawsze dochodzi do reakcji ze strony węzłów chłonnych, a wskutek obrzęku może dochodzić do nawet 10-krotnego ich powiększenia. Charakterystyczna dla tej choroby jest również rozedma płuc (ryc. 3).

Badania histopatologiczne wykazują wyraźne uszkodzenie oskrzelików: martwicę komórek nabłonka, obecność dużych wielojądrowych komórek syncytialnych (od których wirus wziął swoją nazwę) oraz mieszany naciek z neutrofili i niektórych eozynofili (nietypow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy