Ultrasonografia wymienia i strzyków bydła. Cz. II. Zmiany patologiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ultrasonografia wymienia i strzyków bydła. Cz. II. Zmiany patologiczne

Obrzęk wymienia

Obrzęk wymienia to objaw, który charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem płynów w przestrzeniach międzykomórkowych gruczołu mlekowego. Silnie unaczynienie wymienia sprawia, że jest ono bardzo podatne na rozwój tego rodzaju zmian patologicznych. Obrzęk może być wywoływany przez wiele różnych przyczyn i obejmować większe lub mniejsze obszary wymienia. U bydła mlecznego obrzęk to jedno z najczęściej notowanych zaburzeń okołoporodowych, będące stanem z pogranicza fizjologii i patologii, w którym podstawowym kryterium jest czas jego trwania (10).

Obrzęk wymienia może pojawić się również w przypadku wydłużonego odstępu między dojami (od 24 do 36 godzin) jako konsekwencja przepełnienia gruczołu mlekowego (4). Obrzęk o charakterze miejscowym powstaje wtórnie w następstwie urazu, wskutek reakcji alergicznej oraz w głównej mierze jako konsekwencja zapalenia wymienia i przełamania bariery krew – mleko (3) Obrzęk tkanki podskórnej wymienia w obrazie ultrasonograficznym widoczny jest jako naprzemienny wzór echogenicznej tkanki łącznej i bezechowej przestrzeni wypełnionej płynem – co można porównać do wyglądu przekrojonej cebuli (13, 16) (ryc. 3).

Krwiaki wymienia

Krwiaki wymienia powstają zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego, gdy dochodzi do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych (3). W wyniku ich powstania wymię może ulec miejscowej deformacji przypominającej obrzęk, która w dotyku jest chłodna, fluktująca, miękka lub twarda, w zależności od ilości wynaczynionej krwi, przy czym nie notuje się jej bolesności (8) W obrazie ultrasonograficznym krwiaki widoczne są jako duże bezechowe lub hipoechogeniczne przestrzenie ze swobodnie pływającymi przegrodami (9). W porównaniu z obrzękiem tkanki podskórnej krwiaki wymienia powodują większe poszerzenie przestrzeni płynowych.

Przewlekła forma zapalenia wymienia

Konsekwencją braku podjęcia leczenia lub gdy było ono nieskuteczne, jest przejście zapalenia w proces przewlekły. Istotą procesu chorob...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy