Ultrasonografia wymienia i strzyków bydła. Cz. II. Zmiany patologiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ultrasonografia wymienia i strzyków bydła. Cz. II. Zmiany patologiczne

Ilość i jakość produkowanego mleka, jak również efektywność tej produkcji są bezpośrednio zależne od stanu zdrowia krów, a w szczególności stanu zdrowotnego wymienia. W celu ograniczenia strat związanych ze spadkiem wydajności mlecznej wynikającej z chorób gruczołu mlekowego niezbędna jest szybka i dokładna diagnostyka, która pozwoli prawidłowo rozpoznać proces patologiczny i określić rokowanie. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie nowoczesnych, dokładnych i szybkich metod, takich jak ultrasonografia. Główną zaletą badania ultrasonograficznego jest bezinwazyjność metody oraz możliwość wizualizacji struktur we wszystkich częściach gruczołu mlekowego: strzyku oraz tkanki gruczołowej. Dzięki ciągłym postępom w rozwoju ultrasonografii, w szczególności prezentacji danych ultradźwiękowych, możliwe jest bardzo dokładne badanie morfologii wymienia krów w okresie laktacji. Badanie ultrasonograficzne może służyć do oszacowania powierzchni zatoki wymienia i strzyka (średnica i długość strzyka, grubość ściany) oraz przełożenia tych parametrów na wystąpienie stanów zapalnych wymienia, może ono również ujawnić w gruczole mlekowym obszary o różnej echogeniczności, wskazujące na występowanie patologii takich jak:

zapalenie wymienia,obrzęki wymienia bez objawów zapalenia wymienia,twory zlokalizowane głęboko w miąższu – krwiaki, ropnie, zanik/zwłóknienie tkanki gruczołowej (których nie można wykryć za pomocą badania klinicznego),niedrożności strzyków.

W niniejszym artykule zostaną przedstawione stany patologiczne w obrębie wymienia, których rozpoznanie jest możliwe dzięki zastosowaniu badania ultrasonograficznego.

Zmiany w obrębie tkanki gruczołowej wymienia

Obraz ultrasonograficzny zdrowego wymienia krów charakteryzuje się jednolicie echogeniczną, ziarnistą strukturą, w której znajdują się bezechowe obszary odpowiadające naczyniom krwionośnym lub przewodom mlekowym. Stopień echogeniczności gruczołu mlekowego zależy między innymi od jego poziomu napełnienia. Jedn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy