Syndrom MMA – bardziej niebezpieczny dla loch czy prosiąt?

Syndrom MMA – bardziej niebezpieczny dla loch czy prosiąt?

Optymalna ilość pobranej siary i mleka jest konieczna do wychowania licznych, zdrowych i silnych miotów. Zaburzenia laktacji mogą być odpowiedzialne za pogorszenie wyników produkcyjnych prosiąt. Wysoka wydajność w trakcie laktacji u loch ma ogromny wpływ na odchowanie wyrównanych prosiąt w miocie, liczebność prosiąt odsadzonych od lochy czy masę prosiąt w dniu odsadzenia. Nieprawidłowości w trakcie laktacji mogą wpływać niekorzystnie na wyszczególnione parametry. Niedobór spożytej siary i mleka powoduje zróżnicowanie masy prosiąt w miocie oraz pogorszenie przyrostów dobowych. Mimo wszystko największym problemem podczas wystąpienia bezmleczności poporodowej jest wysoka śmiertelność prosiąt – spekuluje się, że w przypadku tej jednostki chorobowej może padać nawet do 50% osobników. Śmiertelność jest skutkiem niedokarmienia i zakażeń bakteryjnych układu pokarmowego wynikających ze zbyt małej ilości pobranych przeciwciał (4, 17, 18).

Etiologia MMA

Syndrom MMA, nazywany również bezmlecznością poporodową lub gorączką poporodową, jest chorobą powszechną (8, 2). Określa się, że w niektórych stadach zachorowalność na tę chorobę może sięgać nawet 70% (22). Nazwa MMA to skrót od łacińskiej nazwy trzech jednostek chorobowych wchodzących w skład zespołu: zapalenia dróg rodnych (metritis), stanów zapalnych wymienia (mastitis) i bezmleczności (agalactia). Te jednostki chorobowe nie muszą występować jednocześnie. Jedyną regułą jest fakt, że bezmleczność zawsze występuje w wyniku uprzedniego rozwoju mastitis. O MMA mówi się wtedy, gdy u lochy są zdiagnozowane co najmniej dwa z trzech wymienionych objawów.

Za bezpośrednią przyczynę wystąpienia zespołu MMA uważa się nadmierny rozwój patogennej mikroflory wewnątrz układu pokarmowego loch. Za większość przypadków bezmleczności poporodowej odpowiada Escherichia coli. Inne mikroorganizmy wywołujące syndrom MMA to bakterie z grup: Streptococcus, Staphylococcus, Corynebacterium, Bacterium czy Klebsiella (5, 6, 16, 21). Bakteri...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy