Ronienia loch wywołane Toxoplasma gondii

Ronienia loch wywołane Toxoplasma gondii

Ze względu na fakt bezobjawowego przebiegu toksoplazmozy u świń niewiele wiadomo na temat możliwości terapii. Leki używane u człowieka to pirymetamina lub trimetoprim w skojarzeniu z sulfonamidami. Zwalczanie T. gondii u świń jest ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Toksoplazmoza może wywoływać opóźnienie rozwoju i niedowidzenie u dzieci z wrodzonym zarażeniem. W wyniku badań doświadczalnych stwierdzono, że żywe cysty tkankowe T. gondii mogą być stwierdzane w mięsie wieprzowym. Ponadto mogą one przetrwać przynajmniej 2,5 roku (8). Gotowanie i mrożenie wieprzowiny może inaktywować cysty tkankowe.

Profilaktyka toksoplazmozy u świń może być realizowana jedynie przez stosowanie dobrej praktyki hodowlanej. Koty nie powinny mieć dostępu do pomieszczeń dla świń lub gdzie przechowywana jest pasza. Ważnym elementem profilaktyki jest zwalczanie gryzoni jako potencjalnego źródła cyst tkankowych. Padłe świnie muszą być natychmiast usuwane. Świnie nie powinny być karmione niegotowanymi odpadkami (27).

Raport kliniczny

Opis fermy

Przypadek miał miejsce w fermie o zamkniętym cyklu produkcji liczącej 300 loch stada podstawowego rasy large white/landrace. W fermie występowały: zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS), Mycoplasma hyopneumoniae i Actinobacillus pleuropneaumoniae. Obsługa loch i tuczu była ściśle rozdzielona. Sektor rozrodu i warchlakarnię obsługiwali ojciec z młodszym synem i jeden zatrudniony pracownik. Tucz był obsługiwany przez starszego syna.

Stado loch produkowało prosięta w systemie trzytygodniowym (45 loch na grupę). Sektor porodowy obejmował 8 pomieszczeń porodowych, po 12 kojców w każdym. Kojce miały podłogę rusztową, której część była przykrywana plastikową wykładziną. Loszki remontowe pochodziły z własnego chowu, a nasienie kupowano. Współczynnik remontu stada wynosił 37%. Loszki inseminowano w trzeciej rui w wadze około 220 kg.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy