Biegunka poodsadzeniowa. Rozpoznanie, leczenie i zwalczanie

Biegunka poodsadzeniowa. Rozpoznanie, leczenie i zwalczanie

Leczenie biegunki poodsadzeniowej

W leczeniu biegunki poodsadzeniowej wymagane jest podawanie antybiotyków oraz elektrolitów, które mogą być początkowo stosowane doustnie lub parenteralnie (4). Chore świnie niewiele jedzą i piją, nawet mimo tego, że stoją w pobliżu paszy lub poidła. 

Antybiotyki podawane z paszą lub wodą, które mają trafić do światła przewodu pokarmowego, powinny być specjalnie wyselekcjonowane i należą do nich: amoksycylina z kwasem klawulanowym, fluorochinolony, cefalosporyny, apramycyna, ceftiofur, neomycyna lub trimetoprim  [1].

Zwalczanie biegunki poodsadzeniowej 

Strategie postępowania mają na celu zmniejszanie ilości patogennych E. coli oraz utrzymanie odpowiednich warunków środowiska dla zachowania dobrostanu świń. Należy zwrócić uwagę także na zarządzanie hodowlą, a szczególnie na te czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia biegunki poodsadzeniowej (5).

Pomocne jest zwiększenie wieku lub masy ciała przy odsadzeniu.

Temperatura w warchlakarni bezpośrednio po odsadzeniu powinna wynosić  28-32°C oraz należy do minimum ograniczyć przeciągi i zmiany temperatury. Zwierzęta muszą mieć dostęp do dobrej jakości paszy, szczególnie prosięta odsadzone w starszym wieku.

Pasza dla prosiąt po odsadzeniu musi mieć wysoką strawność, nie może zawierać zbyt wiele mączki sojowej, a najlepiej  gdyby oparta była na białkach mleka, chociaż to ostatnie rozwiązanie może być niemożliwe z ekonomicznego punktu widzenia.

Ograniczenie spożycia paszy, stosowanie paszy o wysokiej zawartości włókna oraz żywienie włóknem ad libitum były opisywane jako skuteczne metody ograniczania występowania biegunki poodsadzeniowej i choroby obrzękowej (1).

Należy utrzymać odpowiednie warunki higieniczne w obiekcie, codziennie usuwać kał, a także dokładnie myć i dezynfekować kojce pomiędzy kolejnymi partiami świń. 

W celu ograniczania namnażania się patogennych bakterii E. coli w jelicie po odsadzeniu można wyko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy