Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Przegląd antybiotyków z grupy cefalosporyn

W medycynie weterynaryjnej zastosowanie znalazły jedynie nieliczne cefalosporyny, w tym: cefaleksyna, ceftiofur i cefquinom, z czego u świń stosuje się jedynie dwa ostatnie z wymienionych.

Ceftiofur

Jest cefalosporyną III generacji, o szerokim spektrum działania, obejmującym Gram-dodatnie i Gram-ujemne bakterie tlenowe oraz niektóre beztlenowce. Jest skuteczny także w odniesieniu do drobnoustrojów wytwarzających β-laktamazy. Jego główny metabolit, desfuroylceftiofur, również wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Po podaniu domięśniowym ceftiofur jest metabolizowany do desfuroylceftiofuru, który osiąga maksymalne stężenie w osoczu w ciągu 1 godziny. Okres półtrwania desfuroylceftiofuru jest bardzo długi, w porównaniu do innych cefalosporyn, i wynosi u świń około 13 godzin. Nie stwierdza się kumulacji ceftiofuru w organizmie po kilkukrotnym jego podaniu. Antybiotyk ten stosuje się raz na dobę, przez 3 dni. W przypadku braku poprawy po 3-dniowym leczeniu zaleca się weryfikację diagnozy.

Ceftiofur jest aktywny m.in. wobec: Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida, Salmonella choleraesuis i Streptococcus suis. Podobnie jak inne cefalosporyny, może wykazywać działanie uczulające. Powoduje przemijającą bolesność w miejscu iniekcji.

Cefquinom

Należy do cefalosporyn IV generacji. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania oraz wysoką opornością na działanie ß-laktamaz. Jest aktywny wobec następujących drobnoustrojów Gram-ujemnych i Gram-dodatnich: Actinobacillus spp., Bacillus spp., Bacteroides spp., Clostridium spp., Corynebacterium spp., Escherichia coli, Erysipelothrix rhusiopathiae, Klebsiella spp., Pasteurella spp., Salmonella spp., Staphylococcus spp. i Streptococcus spp. Cefquinom jest szybko wchłaniany z miejsca iniekcji i w krótkim czasie osiąga stężenia terapeutyczne w surowicy. U świn może być stosowany w leczeniu zakażeń płuc i górnych dróg oddechowych wywołanych przez Pasteurell...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2786 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy