Stop mastitom! Stres cieplny u krów a mastitis - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Stres cieplny u krów a mastitis

Karmienie dietami z niedoborem białka powoduje zwiększone obciążenie cieplne zwierząt ze względu na większe wytwarzanie ciepła w wyniku zużywania białek tkankowych, z drugiej strony białko używane do skarmiania bydła w okresie letnim powinno charakteryzować się mniejszą strawnością w żwaczu, a większą w jelicie. Niższa produkcja ciepła występuje w wyniku fermentacji pasz o wysokiej jakości i wartości, dlatego uważa się, że zawartość włókna w dawce powinna być zmniejszona w czasie stresu cieplnego, aby zmniejszyć metaboliczne obciążenie cieplne krowy. Dodatek tłuszczu, w tym tłuszczu chronionego, jest ważny w walce ze stresem cieplnym. Zmniejsza on przyrost ciepła związany z fermentacją przewodu pokarmowego i metabolizmem tkanek.

Uzupełnianie minerałów podczas stresu cieplnego jest zalecaną praktyką, szczególnie u wysokowydajnych krów mlecznych. Najważniejszy jest dodatek potasu (1,5% w suchej masie dawki), aby przeciwdziałać stratom przez mleko i pot. Należy rozważyć podaż potasu wraz z podażą sodu (0,55% w suchej masie dawki), ponieważ oba są ściśle związane z regulacją wielu funkcji organizmu. Wodorowęglan sodu jest często stosowanym dodatkiem paszowym w prewencji kwasicy w związku z tym, że koncentruje się paszą treściwą zmniejszone racje paszowe, ale również dlatego, że krowy same z siebie wybiórczo zmniejszają spożycie włókna.

Oprócz zmian w dawce pokarmowej zalecane jest wymuszone chłodzenie zwierząt, które powinno składać się z dwóch elementów: ruchu powietrza oraz zwilżania. Tylko połączenie tych dwóch elementów jest efektywne i ma kilkukrotnie większą efektywność niż sama wentylacja. Wymuszony ruch powietrza musi być zgodny z naturalnym wiatrem, a prędkość powietrza, jaką powinniśmy uzyskać, wynosi powyżej 3 m/s. Najważniejsze miejsca do montowania wentylatorów to: pomieszczenia dla grupy krów w okresie przejściowym, poczekalnia dla krów przed dojem oraz legowiska. Nie zaleca się ustawiania wentylatorów tylko w miejscach, gdzie krowy jedzą, poni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy