Sterowanie rozrodem − czy pełna synchronizacja jest konieczna? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sterowanie rozrodem − czy pełna synchronizacja jest konieczna?

Przykład

Jeżeli mój HDR wynosi 50% (a więc jak na nasze warunki nie jest zły), to aby uzyskać PR = 25%, potrzebuję CR na poziomie 50% (w praktyce raczej ciężko o taki wynik).

Synchronizacja, szczególnie pierwszego krycia, w najbardziej znaczący sposób podnosi parametr HDR, który osiąga tu ponad 90%. Za skuteczną synchronizację należy uznać tę, gdzie ponad 40% poddanych jej zwierząt zachodzi w ciążę (nie analizujemy pojedynczej synchronizacji, lecz okres jej prowadzenia), czyli osiąga CR na tym poziomie.

HDR x CR = PR

90% x 40% = 36%

W ten prosty sposób można określić, czy synchronizacja na początku laktacji jest nam potrzebna i w jakim stopniu.

Kolejnymi rzeczami do ustalenia są termin i regularność badania na ciążę. W Polsce od wielu lat obserwuję tendencję do obniżania terminu tego badania. W niektórych miejscach wiek badanych zwierząt schodzi do 26 (lub niżej) dni po kryciu. Dzieje się to w czasie, gdy cały świat mówi głośno, że badanie w tak młodym wieku obarczone jest skutecznością w przedziale 70-80%. Wielu kolegów zapewne powie, że to bzdura, gdyż u nich wygląda to o wiele lepiej. Może i tak, jeżeli weźmiemy pod uwagę krowy cielne. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach nie chodzi o to, aby ciążę potwierdzić, lecz aby ją wykluczyć.

Należy zadać sobie pytanie, czy jeżeli nie znajduję ciąży w tak młodym wieku podczas badania, które trwa poniżej minuty, to naprawdę jej tam nie ma? Zdaniem autora schodzenie poniżej 30. dnia po kryciu nie ma większego sensu i wiąże się z wymiernymi stratami dla fermy. Równie ważną rzeczą jak określenie terminu badania jest wyznaczenie jego interwałów. Powinny być one regularne, tak aby zapewnić ich powtarzalność. Za optymalne uważa się badania w odstępach 1, 2 lub 4 tygodni, w zależności od wielkości stada.

W przypadku uzyskania wyniku dodatniego w tak wczesnym wieku należy go potwierdzić około 60. dnia po kryciu. W przypadku wyniku ujemnego należy mieć gotowe procedury, mające na celu jak...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy