Sterowanie rozrodem − czy pełna synchronizacja jest konieczna? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sterowanie rozrodem − czy pełna synchronizacja jest konieczna?

Zarządzanie rozrodem dla lekarza zajmującego się krowami jest jedną z najważniejszych rzeczy w codziennej praktyce. Wraz z kolegami z grupy Bovi Vet Service (BVS) od wielu lat obserwujemy, jak wraz ze wzrostem wydajności rosną problemy z zacieleniem krów w wybranym przez nas terminie. Wydajność nie może być dla nas usprawiedliwieniem słabego rozrodu i, podobnie jak ona, musimy dostosować nasze postępowanie do zmieniającego się świata. Prowadzi to do spojrzenie na rozród z perspektywy stada, a nie pojedynczego zwierzęcia, jak miało to miejsce do tej pory. Czasy leczenia krów jałowych odchodzą w niepamięć. Skuteczne zarządzanie rozrodem powinno być prowadzone przez umiejętne sterowanie nim. Jest to szereg zabiegów, które mają na celu doprowadzenie do tego, aby każda poddawana im krowa zaszła w ciążę.

Przez wiele lat używano do analizy rozrodu przeróżnych wskaźników, które nie określały tego, co w rozrodzie najważniejsze, czyli opłacalności. Nie od dziś wiadomo, że na seksie można zarobić. Głównym parametrem, na podstawie którego powinno się oceniać rozród, jest Pregnancy Rate (PR), czyli wskaźnik ciążowy. Na wskaźnik ten składają się dwa parametry: Heat Detection Rate (HDR), czyli wskaźnik wykrywania rui, oraz Conception Rate (CR), czyli wskaźnik zacieleń:

PR = HDR x CR

Za wartość krytyczną uznaje się PR na poziomie 25%. Jest to wynik, którego osiągnięcie gwarantuje, że rozród na fermie prowadzony jest w sposób opłacalny. Aby dokonać analizy, powinno się brać pod uwagę zwierzęta wycielone co najmniej z ostatnich 12, a najlepiej 16 miesięcy.

Parametr ten jest pierwszą rzeczą, od której określenia powinniśmy zacząć, jeżeli chcemy w sposób rozsądny myśleć o zarządzaniu rozrodem. Pozwoli nam to na określenie miejsca, w którym się znajdujemy, jak również na znalezienie miejsc, gdzie popełniane są błędy.

Następnie należy określić, uzyskanie jakich parametrów, w jakim czasie uznamy za satysfakcjonujące. Jest to związane z konkretną sytuacją danej fermy, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy