Projekcje i parametry kopyta w obrazowaniu rentgenowskim przydatne we współpracy lekarza weterynarii z podkuwaczem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Projekcje i parametry kopyta w obrazowaniu rentgenowskim przydatne we współpracy lekarza weterynarii z podkuwaczem

Odległość CE (ang. coronary band–extensor process distance)

Odległość CE, zwaną również founder distance (founder – ang. ochwat chroniczny), mierzymy w pionie pomiędzy poziomą linią przechodzącą przez najwyższy punkt korony a bliższym końcem wyrostka wyprostnego kości kopytowej.

Najczęściej spotykane błędy to pomiar po skosie od najwyższego punktu korony do bliższego końca wyrostka wyprostnego oraz pomiar prawidłowy na zdjęciu wykonanym nieprawidłowo.

Średnie wartości u koni różnią się w zależności od badania. W przednich kończynach zdrowych koni ras gorącokrwistych wynoszą od 3,3 mm (-1,8-3,3 mm) poprzez 6,9 mm (±2,4 mm), do nawet 10 mm (±3,5 mm) (8, 13, 19, 21) Tak duża rozpiętość w wynikach badań może być związana z różną wysokością wiązki promieni kierowanej na kopyto (7) lub obecności w badaniach koni, które przeżyły subkliniczny ochwat. Odległość CE nie jest skorelowana z wielkością kopyta. W tylnych kopytach odległość CE jest mniejsza średnio o 3,52 mm (±2,2 mm) niż w kopytach przednich. (7) W związku z dużym zakresem normy niektórzy autorzy są zdania, że pojedynczy pomiar CE bez związku z ochwatem nie stanowi wyznacznika patologii, a sens tego pomiaru istnieje jedynie, gdy porównamy go z następnym/poprzednim badaniem (19).

Odległość CE zwiększa się, gdy bliższa część kości kopytowej przemieszcza się dystalnie (opuszczenie kości kopytowej). Jest to związane ze zmianami ochwatowymi. Jeżeli w wyniku ochwatu uszkodzeniu ulega jedynie tworzywo przedniej ściany puszki kopytowej, dochodzi do powstania kąta rotacji. Jeżeli uszkodzeniu ulega tworzywo na całym obwodzie puszki kopytowej, kąt rotacji może się nie zmienić, ale odległość CE rośnie. Zarówno przy rotacji i opuszczeniu kości kopytowej odległość CE wzrasta, dlatego by ocenić, czy doszło do jednoczesnej rotacji i opuszczenia kości kopytowej, musimy zinterpretować odległość CE w połączeniu z grubością przedniej ściany puszki kopytowej.

Opuszczenie kości kopytowej jest najtrudniejszym elemen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy