Programy hormonalne stosowane u bydła mlecznego – wady i zalety - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Programy hormonalne stosowane u bydła mlecznego – wady i zalety

OvSynch – program ten jest od ponad 20 lat stosowany z różnym skutkiem klinicznym u bydła mlecznego na całym świecie (7). Założenia programu były dość nowatorskie i praktycznie miały rozwiązać wszelkie problemy związane z regulacją cyklu rujowego. Program miał być skuteczny bez względu na fazę cyklu rujowego, w jakim miało znajdować się dane zwierzę. Praktyka i wskaźniki rozrodu dość szybko zweryfikowały skuteczność tego programu (31,6% − wieloródki, 37,9% − pierwiastki) (8). Wielu badaczy i praktyków zaczęło porównywać ten program z programem synchronizacji z wykorzystaniem dwóch dawek prostaglandyny o odstępie 10-14 dni. Okazało się, że nie stwierdzono większych różnic (9-11).

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele modyfikacji poszczególnych programów hormonalnych wykorzystywanych do indukcji i synchronizacji rui u krów mlecznych (tab. 1) (12). Różnice pomiędzy poszczególnymi programami pokazują dość duże rozbieżności – wskaźnik ciąży od 29,8 do 72,8%. W codziennej praktyce lekarza weterynarii oznacza to, że ma dość duże możliwości na wybranie najlepszego programu dla swoich pacjentów, niemniej wymaga to analizy danych. Na tej podstawie może modyfikować swoje postępowanie diagnostyczne oraz terapeutyczne, a także kryteria włączenia do programu hormonalnego.

Tab. 1. Wpływ programu hormonalnego na wskaźnik ciąży [%] u bydła mlecznego (12)

Praca terenowego lekarza weterynarii w Polsce jest dość specyficzna, ponieważ musi współpracować z różnego rodzaju stadami, w których jest od kilku do nawet kilku tysięcy krów. W stadach wielkotowarowych zastosowanie programów hormonalnych w wielu przypadkach pozwoli uzyskać zadowalającą wartość wskaźnika zacieleń. Tę samą wartość w mniejszym stadzie uzyskuje się niższym kosztem (np. 1-2-krotna iniekcja prostaglandyny). System żywienia, organizacja pracy oraz sposób utrzymania również mają wpływ na skuteczność programów hormonalnych.

Należy pamiętać o cechach osobniczych poszczególnych zwierząt i zwracać uwagę na ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy