Opieka nad źrebną klaczą

Opieka nad źrebną klaczą

W ostatnich dniach przed porodem dobrze jest zmniejszyć dawkę pokarmową o 1/3, aby uniknąć zapalenia wymienia (6). Pasze powinny być lekkostrawne. Po porodzie podaje się klaczy siemię lniane z niewielką ilością otrąb (pójło) i niewielką ilość siana (6).

Ważne w żywieniu źrebnej klaczy jest również zapewnienie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju płodu jest stosunek wapnia do fosforu. Obecnie na rynku istnieje wiele gotowych mieszanek witaminowo-mineralnych dla źrebnych klaczy, które w pełni pokrywają potrzeby płodu i matki.

Pisząc o żywieniu, nie można zapomnieć o wodzie. Konie wypijają dziennie ilość wody stanowiącą ok. 10% masy ciała, czyli koń ważący 500 kg potrzebuje wypić dziennie ok. 50 l wody. Klacz musi mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Ustalając dawkę pokarmową, należy wziąć pod uwagę również: stan fizjologiczny (czy jest w laktacji, czy nie), użytkowanie (sport, koń szkółkowy, koń rodzinny itd.), kondycję, wielkość konia oraz rasę (konie ras pierwotnych mają niższe wymagania żywieniowe). Dlatego ważne jest indywidualne podejście do potrzeb każdej klaczy.

Dawkę pokarmową możemy ustalić samodzielnie na podstawie norm żywieniowych. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ aby odpowiednio zbilansować składniki pokarmowe, musielibyśmy dokładnie znać wartość odżywczą każdego składnika paszy. Z tego powodu większość hodowców stosuje gotowe mieszanki paszowe dla źrebnych klaczy lub żywi konie „na oko”.

Nawet teoretycznie najlepiej dobrane żywienie może w praktyce okazać się nieodpowiednie. Dlatego, aby określić, czy klacz jest prawidłowo żywiona, najlepiej jest uważnie obserwować jej masę ciała i w razie potrzeby modyfikować dawkę. Jeśli klacz będzie niedożywiona, zacznie korzystać z rezerw własnego organizmu, żeby płód mógł się normalnie rozwijać. Natomiast u klaczy z nadwagą mogą pojawić się problemy przy porodzie.

Odrobaczanie

Bardzo ważne, aby pamiętać o właściwym odrobacza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy