Nowe regulacje unijne ograniczające stosowanie antybiotyków i ich możliwy wpływ na leczenie zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe regulacje unijne ograniczające stosowanie antybiotyków i ich możliwy wpływ na leczenie zwierząt

Praktyczny podział antybiotyków ze względu na kategorię stosowania

W kwestii stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych w weterynarii powstała lista antybiotyków ze względu na kategorie stosowania (3) (ryc.1 i 2). Wymienione są tam cztery kategorie: A, B, C i D.

W praktyce lekarze zwierząt gospodarskich mogą korzystać z kategorii D, C, a z kategorii B pod pewnymi warunkami. Należy się spodziewać, że kategoria B, w której znajdują się fluorochinolony, cefalosporyny 3. i 4. generacji i polimyksyny (m.in. kolistyna), będzie stopniowo ograniczana do stosowania w weterynarii, gdyż te grupy substancji przeciwdrobnoustrojowych są także stosowane w lecznictwie ludzi i należą do tzw. antybiotyków o krytycznym znaczeniu dla zdrowia ludzi (ang. Highest Priority – Critically Important Antibiotics – HP CIA’s).

Ograniczanie, wzorem krajów, które już to robią, może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami przed zastosowaniem ww. leków u zwierząt, np. koniecznością wykonania antybiogramu przed zastosowaniem oraz użyciem w pierwszej kolejności antybiotyku z grup D i C, o ile w antybiogramie bakterie wrażliwe są także na te antybiotyki. Innymi słowy, weterynaria nie utraci antybiotyków z grupy B, o ile polityka rozważnego ich stosowania doprowadzi do ograniczenia ich zużycia. Wkrótce się o tym wszyscy przekonamy, gdy zacznie obowiązywać monitoring zużycia antybiotyków z poziomu gospodarstw (więcej w dalszej części).

Na mocy rozporządzenia 2019/6, art. 107, ust. 7, poszczególne kraje członkowskie mają prawo „ograniczyć lub zakazać stosowania na swoim terytorium niektórych środków przeciwdrobnoustrojowych, jeżeli podawanie takich środków jest sprzeczne z realizacją krajowej polityki w zakresie rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych”. W interesie lekarzy weterynarii jest pozostawienie jak największego arsenału środków przeciwdrobnoustrojowych na wypadek wybuchu chorób bakteryjnych. Ograniczanie dostępu do leków jest bowiem ryzykowne tak dla zdrowia zwierz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy