Niektóre urazy związane z porodem u bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niektóre urazy związane z porodem u bydła

Zwichnięcie stawu krzyżowo-biodrowego (luxatio articulationis sacro – iliaceae)

Omawiana przypadłość dotyczy głównie pierwiastek, a polega na oddaleniu od siebie (w wyniku silnego napięcia) powierzchni stawowych kości krzyżowej i skrzydeł kości biodrowych i przerwaniu torebki stawowej (Sevčik, 1977; Badura i wsp., 1985).

Wywiad dostarcza zwykle informację, że miało miejsce wyciąganie na siłę dużego płodu. Zastosowanie zbyt wielkiej siły przy wydobywaniu płodu może bowiem spowodować rozluźnienie stawu krzyżowo-biodrowego samicy, a nawet naderwanie włókien więzadeł biodrowo-krzyżowych. Dzieje się tak dlatego, że przechodzący przez kanał miednicy duży płód wywiera znaczny napór, który prowadzi do rozszerzenia się skrzydeł kości biodrowych oraz dogrzbietowym przesunięciu tylnego odcinka kości krzyżowej – co prowadzi do oddalenia się od siebie powierzchni stawowych obu tych kości (Sevčik, 1977). W etiologii uwzględnić należy również nadmierne wiotczenie więzadeł biodrowo-krzyżowych w okresie okołoporodowym (Weaver, 2004).

Przy lżejszym stopniu urazu – a więc skręceniu (nadwichnięciu) – po usunięciu płodu z dróg rodnych powierzchnie stawowe kości krzyżowej i biodrowej mogą zbliżyć się do siebie i przyjąć pierwotne położenie prawidłowe, niemniej jednak połączenie obu tych kości pozostaje znacznie osłabione. Przy pełnym zwichnięciu stawu krzyżowo-biodrowego – po ustaniu nacisku płodu na kości miednicy powierzchnie stawowe pozostają nadal oddalone od siebie.

Zwichnięciom stawu biodrowo-krzyżowego towarzyszą niejednokrotnie ból i obrzęk (opuchlizna) chorego stawu (Badura i wsp., 1985). Oglądaniem okolicy lędźwiowo-krzyżowej można zwykle odnotować pewne charakterystyczne objawy. Polegają one na osunięciu się kości krzyżowej w dół przy równoczesnym uniesieniu nasady ogona – tak, że guzy biodrowe są podniesione w stosunku do kręgosłupa (Sevčik, 1977; Weaver, 2004; Scott, 2011). Chora krowa najczęściej leży, podnosi się z wielkim trudem, unosząc przy tym tylko p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy