Mezenchymalne komórki macierzyste – możliwości zastosowania klinicznego u koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mezenchymalne komórki macierzyste – możliwości zastosowania klinicznego u koni

Terapia komórkowa w medycynie weterynaryjnej koni jest nowoczesną i jednocześnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której komórka jest wykorzystywana jako czynnik terapeutyczny (1). W inżynierii tkankowej wykorzystuje się wiele typów komórek, ale to właśnie komórkom macierzystym poświęca się obecnie najwięcej uwagi. Mianem komórki macierzystej określa się komórki nisko zróżnicowane, zdolne do samoodnowy, jak i różnicowania w wiele linii komórkowych (tzw. plastyczność komórkowa) (2).

Ze względu na zdolność do różnicowania komórki macierzyste dzieli się na:

a) totipotencjalne – mające zdolność różnicowania się w komórki każdego typu i mogące stworzyć cały organizm (tworzą listki zarodkowe), b) pluripotencjalne – mogą różnicować się w każdy typ komórek dorosłego organizmu (różnicują się w obrębie listków zarodkowych), c) multipotencjalne – różnicują się w kilka różnych typów komórek o podobnych właściwościach, d) unipotencjalne – dają początek tylko jednemu typowi komórek.

Właściwości toti- i pluripotencjalne posiadają jedynie zarodkowe (embrionalne) komórki macierzyste (ESCs, ang. embrional stem cells) (3, 4). Somatyczne komórki macierzyste, które znajdują się w tkankach dojrzałych organizmów, charakteryzują się multi- lub unipotencją.

Biorąc pod uwagę ogromny potencjał komórek macierzystych, oczywiste staje się ich ciągłe wykorzystywanie zarówno przez naukowców, jak i klinicystów w technikach inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej. Obecnie najczęściej badane i stosowane w terapiach komórkowych są mezenchymalne komórki macierzyste (MSCs, ang. mesenchymal stem cells).

Mezenchymalne komórki macierzyste

Mezenchymalne komórki macierzyste to progenitowe, multipotentne komórki izolowane ze szpiku kostnego, tkanki tłuszczowej lub innych tkanek, mające zdolność do różnicowania in vitro (5). W 2006 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Terapii Komórkowej (ISCT, ang. International Society for Cellular Therapy) określiło minimalne wymagania kl...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy