Lewostronne przemieszczenie trawieńca (LPT) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lewostronne przemieszczenie trawieńca (LPT)

W 2022 roku w Przychodni dla zwierząt w Poniecu wykonano 93 zabiegi lewostronnego przemieszczenia trawieńca metodą trokarową. Średni dzień laktacji tych zwierząt wyniósł 14 (do kalkulacji nie uwzględniono 5 szt. z dl powyżej 200 dni). 25 szt., tj. 26,88%, stanowiły pierwiastki. Średnia laktacji operowanych krów wyniosła 2,1. U 29 krów (31,18%) stwierdzono ketozę kliniczną z poziomem BHB powyżej 2,5, u 20 szt. (21,50%) ostre poporodowe zapalnie macicy, u 2 szt. (2,15%) zatrzymanie łożyska, u 7 szt. (7,52%) kulawiznę. U 79 krów (84,94%) zabieg był wykonany z powodzeniem. Zwierzęta pozostały w gospodarstwach, uzyskując średnią produkcję stada. Pozostałe zostały wybrakowane głównie z powodu braku zadowalającej produkcji mleka.

Kolejną metodą leczenia lewostronnego przemieszczenia trawieńca, stosowaną rutynowo w lecznicy w Czempiniu, jest metoda operacyjna.

– Jest to tzw. metoda Dirksena, inaczej zwana omentopeksją. Operację wykonuje się z prawej strony krowy, w prawym dole głodowym. Przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadza się jedynie znieczulenie miejscowe metodą nasiękową. Linię cięcia należy poprowadzić skośnie, w linii łączącej guz biodrowy z guzem łokciowym po stronie operowanej. Po otwarciu jamy brzusznej wprowadza się do niej dłoń z umieszczoną w niej igłą punkcyjną połączoną z wężykiem gumowym o długości ok. 150-200 cm. Igłę punkcyjną należy dokładnie schować w dłoni, aby nie uszkodzić nią narządów wewnętrznych.

Dłoń przeprowadza się, omijając narządy wewnętrzne, na lewą stronę jamy brzusznej. Tam, pomiędzy ostatnimi żebrami a żwaczem, znajduje się napełniony gazem, uwypuklony trawieniec. Należy dokonać jego punkcji i upuścić znajdujące się w nim gazy. Po upuszczeniu gazów wycofuje się dłoń z igłą. Następnie należy odszukać znajdującą się na dnie jamy brzusznej sieć, którą podciąga się i przyszywa do dolnego brzegu rany. Kolejnym etapem jest zamknięcie powłok brzusznych i zabezpieczenie zwierzęcia antybiotykiem.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy