Uroperitoneum u źrebiąt

Uroperitoneum u źrebiąt

Leczenie

Leczenie zachowawcze źrebiąt z moczem zgromadzonym w jamie brzusznej ma na celu ustabilizowanie systemowe, aby zminimalizować ryzyko śmierci śródoperacyjnej. Z tego powodu wiele źrebiąt przyjmowanych do szpitali nie jest operowanych od razu po przyjeździe do kliniki.

Gromadzący się w jamie brzusznej mocz powoduje powstanie wysokiego ciśnienia wewnątrzotrzewnowego, które w konsekwencji prowadzi do rozwinięcia poważnych zaburzeń oddechowo-krążeniowych, które stanowią główną przyczynę śmierci źrebiąt (ang. abdominal compartment syndrome) (8). Zwiększony opór naczyniowy powoduje zaburzenie powrotu krwi żylnej, co prowadzi do zmniejszenia frakcji wyrzutowej serca. Konsekwencją tego jest zmniejszona perfuzja organizmu, która skutkuje niedokrwieniem układu pokarmowego (translokacja bakterii przez barierę krew – jelito i rozwój sepsy), zmniejszenie filtracji nerkowej, rozwinięcie miopatii i wydłużany metabolizmu leków anestetycznych. Ciśnienie wywierane na przeponę skutkuje utrudnioną wymianą gazową (8). Zwiększone zapotrzebowanie tkanek źrebięcia na tlen, które wynika z ich fizjologii, czyni je szczególnie wrażliwymi na stan hipoksji i hiperkapnii, które pod wpływem leków anestetycznych oraz pozycji dorsalnej będą dodatkowo pogłębione (3).

Poziom potasu, który pozwala na bezpieczną indukcję i wprowadzenie w znieczulenie ogólne, to 5,5 mmol/l (6). Obniżenie stężenia potasu i leczenie skutków hiperkaliemii we krwi następuje według czterech mechanizmów:

a) Rozcieńczenie plazmy poprzez płynoterapię – dobór płynów zależy od stężenia elektrolitów we krwi, jednak najbezpieczniejszym wyborem jest płyn fizjologiczny (0,9-proc. NaCl) ze względu na brak możliwości badań krwi w praktyce terenowej.b) Mechanizm antagonistyczny poprzez administrację glukonianu wapnia – przydatne przy zaburzeniu rytmu serca. Procedura ta nie skutkuje obniżeniem stężenia potasu, a przejściowym efektem antyarytmicznym.c) Wodorowęglan sodu zwiększa zapotrzebowanie komórek na jony ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy