Terapia nawadniająca i odżywianie parenteralne u koni

Terapia nawadniająca i odżywianie parenteralne u koni

Rodzaje płynów

Płyny stosowane do wlewów dożylnych można podzielić na dwie grupy – krystaloidy i koloidy. Krystaloidy (tab. 1) są roztworami wodnymi elektrolitów lub/i glukozy, o niskim ciężarze molekularnym. Wyróżniamy preparaty hipotoniczne, które nie mają większego zastosowania u koni, izotoniczne oraz hipertoniczne. Najbardziej obszerną grupę stanowią płyny izotoniczne, niepowodujące wzrostu ciśnienia koloido-osmotycznego krwi. Dyfundują one szybko do przestrzeni śródtkankowej, z czym wiąże się niebezpieczeństwo powstawania obrzęków.

Najczęściej stosowanym preparatem z tej grupy jest tzw. płyn fizjologiczny, czyli 0,9-procentowy roztwór chlorku sodu, który przy długotrwałej podaży może prowadzić do rozwoju kwasicy metabolicznej, hipokaliemii i hiperchloremii. Jego wpływ na wzrost objętości łożyska naczyniowego jest krótkotrwały.

Kolejnym roztworem z grupy krystaloidów jest płyn Ringera, do którego może być dodany mleczan sodu. Związek ten jest metabolizowany do glukozy w procesie glukoneogenezy, ze zużyciem jonów wodorowych, lub do dwutlenku węgla i wody, z powstaniem jonu wodorowęglanowego (17).

W terapii znacznego stopnia kwasicy metabolicznej często stosowany jest dwuwęglan sodu. W schorzeniach morzyskowych kwasica przeważnie jest skutkiem upośledzonej perfuzji tkankowej, w wyniku której komórki produkują duże ilości kwasu mlekowego w przebiegu procesów beztlenowych. Większość procesów metabolicznych organizmu jest niemożliwa przy pH poniżej 7,0 (9, 7), z tego względu niezbędna jest infuzja roztworów o zbilansowanej zawartości elektrolitów, prowadząca do poprawy mikrokrążenia. Średnie zapotrzebowanie na dwuwęglan w mmol/l można oszacować na podstawie iloczynu 0,3 x masa ciała [kg] x BE [mmol/l]. Według niektórych badaczy w przypadku dużych zwierząt należy zastosować przelicznik 0,2 (5, 13). Jeśli równocześnie stosowane są inne płyny zawierające sód, istnieje ryzyko wywołania hipernatremii oraz utraty jonów potasu, co może stanowić bezpośredn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy