Syndrom wrzodów żołądka koni – podsumowanie wytycznych panelu ekspertów ECEIM 2015

Syndrom wrzodów żołądka koni – podsumowanie wytycznych panelu ekspertów ECEIM 2015

Farmakoterapia

Inhibitory pompy protonowejNajczęstszym lekiem stosowanym w przebiegu wrzodów żołądka u koniowatych jest omeprazol w dawkach pomiędzy 2 a 4,0 mg/kg masy ciała zwierzęcia. Ponadto badania wykazały, że zastosowanie 1 mg/kg m.c. przed treningiem i po lekkiej jeździe przynosi zadowalające efekty profilaktyczne u koni wykazujących tendencję do powstawania owrzodzeń żołądka. Lek podaje się w postaci pasty per os w celu zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego w ciągu 24 godzin. Terapię omeprazolem powinno się stosować przez okres miesiąca. Jednak po tygodniu lub dwóch zaleca się wykonanie powtórnej gastroskopii celem określenia postępu leczenia i ewentualnej zmiany ilości podawanego leku. Zaleca się stosowanie omeprazolu w połączeniu z sukralfatem.Aktualnie na rynku polskim dostępny jest preparat z omeprazolem dedykowany do zastosowania u koni, w związku z czym po raz pierwszy mamy możliwość prowadzenia tej terapii w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką.

Antagoniści receptorów H2Histamina odgrywa główną rolę w wydzielaniu kwasu, poprzez stymulację gastryny i nerwu błędnego, dlatego blokery receptorów H2 są skutecznymi supresorami zarówno podstawowego wydzielania kwasu, jak i wydzielania stymulowanego przez pokarm, nerw błędny i gastrynę. Z tej grupy leków powszechnie stosuje się u koni ranitydynę i cymetydynę. Leki te wchłaniają się dobrze z przewodu pokarmowego, przy czym ich biodostępność wynosi 40-90% i jest zależna od właściwości osobniczych. Działanie ich rozpoczyna się po 30-60 min, a szczyt osiąga po 1-2 godz. Czas działania jest proporcjonalny do dawki i wynosi 6-20 godz. Oprócz podawania doustnego cymetydynę stosuje się również parenteralne, w postaci wstrzyknięć dożylnych. Wadą preparatów z tej grupy jest konieczność stosowania ich co 6-8 godz.

Leki osłaniające błonę śluzową i wspomagające naturalny proces gojenia się owrzodzeńSukralfat jest to sól glinowa siarczanu sacharozy. Pod wpływem pH poniżej 4 dochodzi do powstania lepki...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy