Syndrom wrzodów żołądka koni – podsumowanie wytycznych panelu ekspertów ECEIM 2015

Syndrom wrzodów żołądka koni – podsumowanie wytycznych panelu ekspertów ECEIM 2015

Etiologia wrzodów żołądka

Ze względu na ciągłe wydzielanie soku żołądkowego błona śluzowa żołądka koni jest szczególnie narażona na jego agresywne działanie, jednak istnieją naturalne mechanizmy chroniące te delikatne struktury przed uszkodzeniem. Do uszkodzenia błony śluzowej dochodzi wówczas, gdy zostanie zachwiana równowaga pomiędzy czynnikami drażniącymi a ochronnymi. Wśród substancji drażniących są: kwas solny, lotne kwasy tłuszczowe, pepsyna oraz – w przypadku występowania refluksu jelitowego – kwasy żółciowe. Natomiast za ochronę śluzówki odpowiadają: wydzielany śluz, dwuwęglany, ścisłe połączenie komórek nabłonka, szybka i stała regeneracja nabłonka oraz prawidłowe ukrwienie błony śluzowej.

Najbardziej predysponowana na uszkodzenia jest część bezgruczołowa, ponieważ brakuje tutaj naturalnych substancji ochronnych. Wartość pH w tej części jest bardziej zasadowa niż w części gruczołowej. Spadek pH do 4,0 jest najważniejszym czynnikiem w etiologii powstawania wrzodów żołądka.

Czynnikami predysponującymi do powstawania wrzodów żołądka są: głodówka, nieodpowiednia pasza (głównie duże ilości paszy treściwej), stres oraz zbyt intensywne treningi. Skutkiem tego jest zwolniona motoryka przewodu pokarmowego, co powoduje wystawienie części bezgruczołowej na dłuższą ekspozycję kwasu solnego. HCl powoduje roz­szczelnienie zwartej struktury śluzówki żołądka, następnie uszkadza komórki błony śluzowej poprzez zaburzenie transportu jonów sodu. W następstwie powoduje to obrzęk komórek i powstawanie nadżerek i wrzodów żołądka. Jak wspomniano powyżej, patofizjologia tego procesu w części bezgruczołowej nie jest do końca poznana, a najbardziej prawdopodobnym czynnikiem odpowiadającym za uszkodzenie śluzówki jest spadek sekrecji śluzu i dwuwęglanów lub zwiększone wydzielanie HCl. Może to być skutkiem zaburzeń w ukrwieniu błony śluzowej żołądka. Do tego rodzaju zaburzeń predysponują procesy chorobowe objawiające się silną bolesnością, np.: kulawizny, uszkodzenia tka...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy