Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi

Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi

Najczęstsze problemy stomatologiczne u koni starszych

Ogólnymi zasadami wizyt dentystycznych u starszych koni powinny być:

szczegółowa diagnostyka schorzeń powodujących ból,

oszczędzanie powierzchni trących,

ocena możliwości rozcierania pokarmu i ewentualnie zalecenie modyfikacji żywienia,

zapewnienie koniowi możliwie jak największego komfortu w obrębie jamy ustnej (2, 4).

Najczęstsze problemy diagnozowane w tej grupie wiekowej to:

Zaawansowane wady zgryzu, tj. zgryz falisty, schodkowy, haki

Już w wieku 3-5 lat na etapie wymiany zębów mogą powstawać wady zgryzu, takie jak: zgryz falisty, przemieszczenia zębów, haki i rampy. Mają one tendencję do pogłębiania się, jeśli nie są korygowane.

Ryc. 1. Zgryz falisty

Przyczyną powstawania zgryzu falistego jest zazwyczaj sytuacja, w której wymiana mleczaków przeciwstawnych zębów górnych i dolnych nie następuje równocześnie. Wówczas ząb, który wcześniej utracił mleczaka, zaczyna wyrzynać się do powierzchni trącej zęba przeciwstawnego (jeszcze przykrytego mlecznym zębem), i jeśli utrata mlecznego zęba przeciwstawnego nastąpi dużo później, doprowadza to do dominacji jednego zęba stałego nad drugim (korona kliniczna wcześniej wyrżniętego zęba będzie dłuższa od korony zęba przeciwstawnego). Wykonując regularne przeglądy stomatologiczne u młodych koni, można zapobiec pogłębianiu się tej wady zgryzu poprzez redukcję dominującego zęba, pozwalając tym samym na dalsze wysuwanie się z zębodołu zęba o krótszej koronie (tego, który później utracił ząb mleczny).

Haki są wadą zgryzu polegającą na znacznym przerośnięciu ok. 1/3 korony, występującą na zębach 106 i 206 oraz bardzo często również na 311 i 411. Powstają one, ponieważ powierzchnie trące górnych i dolnych zębów policzkowych nie pokrywają się idealnie i w związku z tym nie ścierają się równomiernie (3).

Korekcja polega na redukcji nadmiernie przerośniętej korony. Bardzo ważną zasadą przy redukcji wszystkich przerośniętych zębów jest stopn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy