Kompleksowe programy kontroli jakości mleka a wzrost opłacalności produkcji na fermach bydła mlecznego

Kompleksowe programy kontroli jakości mleka a wzrost opłacalności produkcji na fermach bydła mlecznego

Sposób doju

Dój na fermie jest prowadzony dwa razy w ciągu dnia na hali udojowej STRAGKO o niskiej linii wyposażonej w 10 aparatów udojowych (2 x 5, rybia ość) z elektronicznymi pulsatorami oraz w system automatycznego odłączania aparatów udojowych. Krowy są przygotowywane do doju w następujący sposób:

przedzdajanie i prediping,wycieranie za pomocą jednorazowych ręczników nasączonych środkiem dezynfekcyjnym,podłączanie aparatów udojowych,dezynfekcje aparatów udojowych po każdej dojonej sztuce.

Audytor ocenił, że każdy krok był wykonywany przez dojarzy, jednak powinni oni poprawić technikę doju, aby skrócić jego czas i ograniczyć ryzyko występowania mastitis.

W dniu wizyty nie każdy strzyk był przedzdajany lub w różny sposób przygotowywany do doju. W związku z tym krowy nie były prawidłowo stymulowane do uwolnienia mleka – zalecono, aby w czasie przedzdajania zdoić 4 strugi mleka z każdego strzyka, zaczynając od najdalszych w celu utrzymania konsekwencji (rutyny doju) oraz odpowiedniej stymulacji krów. Dodatkowo w czasie wycierania strzyków należy zwrócić szczególną uwagę na ich zakończenie. Jest to najważniejsze zadanie do wykonania w czasie przygotowania krów w celu eliminacji bakterii z powierzchni strzyków i ograniczenia ryzyka infekcji wewnątrz gruczołu mlekowego. Ponadto w dniu wizyty stwierdzono, że czas stymulacji (czas od dotknięcia wymienia do podłączenia aparatu) jest za krótki – dlatego też zalecono zapewnienie minimum 60 sekund stymulacji – przygotowanie krów zajmie dłużej, ale z drugiej strony krowa wydoi się znacznie szybciej.

Na fermie nie stosowano automatycznego odłączania aparatu, a krowy były dojone w systemie manualnym. Poza tym, krowy były dojone do ostatniej kropli, co prowadziło do niechcianego pustodoju i hiperkeratozy, przez co krowy były bardziej podatne na rozwój mastitis. W dniu audytu zalecono włączenie automatycznego odłączania aparatów, co przy prawidłowym doju krów pomoże utrzymać w dobrej kondycji zakończenia str...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy