IBR/IPV – dlaczego warto podejść kompleksowo do profilaktyki i zwalczania? Przypadek własny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

IBR/IPV – dlaczego warto podejść kompleksowo do profilaktyki i zwalczania? Przypadek własny

Jak może manifestować się choroba?

Objawy kliniczne dotyczą głównie układu oddechowego. Przebieg może mieć charakter od łagodnego do ciężkiego. Nie bez znaczenia jest tutaj immunosupresja, na skutek której dochodzi do zaburzenia fizycznych i komórkowych mechanizmów obronnych dolnych dróg oddechowych. Funkcjonowanie aparatu rzęskowego oraz zdolności fagocytarne makrofagów i neutrofilów płucnych zostają obniżone. Powoduje to wtórne infekcje, wywoływane głównie przez bakterie z rodzaju Pasteurella  spp. oraz mykoplazmy.

Początkowe objawy to:

apatia, zmniejszenie pobierania paszy, zmniejszenie mleczności, wysoka gorączka (powyżej 41°C).

Pojawia się też surowiczy wypływ z nozdrzy, który później zmienia charakter na bardziej śluzowy lub śluzowo-ropny, czasem krwisty. Obserwuje się łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. Występują ślinotok i duszność o różnym nasileniu. Może dochodzić do zapaści oddechowej. Pojawia się silny kaszel.

Poronienia występują najczęściej między 6. a 8. miesiącem ciąży, najczęściej 2-3 tygodnie po klinicznym przechorowaniu. Takie objawy mogą utrzymywać się w stadzie do 4 miesięcy od zakażenia. Przy poronieniu obserwuje się zatrzymanie łożyska. Krowy po stracie ciąży często mają trudności przy kolejnych zapłodnieniach i są brakowane ze stada na skutek niepoddającej się leczeniu jałowości.

IBR u cieląt – jak przebiega infekcja?

Infekcja u cieląt nowo narodzonych może być spowodowana zakażeniem w okresie płodowym lub po urodzeniu, a źródłem zakażenia jest z reguły matka. Obraz kliniczny może dotyczyć zarówno układu oddechowego, jak i pokarmowego.

Zapalenie spojówek spowodowane przez wirus BHV-1 może przebiegać z zaburzeniami stanu ogólnego oraz z gorączką. Obserwuje się światłowstręt i wypływ z oczu. Początkowo surowiczy, później o charakterze śluzowo-ropnym. Spojówki są zazwyczaj zaczerwienione oraz obrzęknięte. Rogówka rzadko objęta jest stanem zapalnym i nie ulega owrzodzeniu.

Zachorowalność i śmiertelność ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy