Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) u bydła dorosłego i cieląt

Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) u bydła dorosłego i cieląt

Krwotoczno-ropne zapalenie pęcherza moczowego 

Zdecydowanie rzadziej diagnozowane, jednak ważne z punktu widzenia zmian w obrębie pęcherza moczowego jest jego krwotoczno-ropne zapalenie (łac. cystis purulenta s. haemorrhagica). Ta postać zapalenia pęcherza moczowego charakteryzuje się ostrym przebiegiem, któremu towarzyszą: silne wygięcie grzbietu, odstawienie ogona i stranguria, a także wyraźne pogorszenie stanu ogólnego chorych zwierząt. Istnieje wiele przyczyn tej postaci zapalenia pęcherza moczowego, jednak generalnie sprowadzają się one do uszkodzenia błony śluzowej tego narządu. Dzieje się to często na skutek nieprawidłowo przebiegającego porodu, rozwijających się stanów zapalnych w obrębie układu rozrodczego samic lub jako następstwo uszkodzeń mechanicznych w trakcie krycia czy cewnikowania. W niektórych przypadkach postać ta może być wynikiem przebytego nieżytowego zapalenia pęcherza moczowego lub też konsekwencją zstępującego zakażenia ze strony nerek.

Do czynników etiologicznych krwotoczno-ropnego zapalenia pęcherza moczowego należą bakterie, z których najczęściej diagnozowane są zakażenia na tle Corynebacterium spp. i E. coli (3). Zapalenie pęcherza moczowego u bydła na tle bakterii z rodzaju Corynebacterium są bardzo często wypadkową zstępującej infekcji pochwy, a czynnikiem niezbędnym do jego wywołania jest zdolność adhezji tych bakterii do komórek nabłonkowych pęcherza (7, 10). Jednym z gatunków bakterii z rodzaju Corynebacterium wywołujących zapalenie pęcherza moczowego jest Corynebacterium renale (6). Należy mieć na względzie zdolność do przeżycia tej bakterii w środowisku bytowania zwierząt nawet do 56 dni i związane z tym ryzyko jej siewstwa przez nosicieli za pośrednictwem zanieczyszczonego moczu (5).

W przypadku C. renale i innego gatunku z rodzaju Corynebacterium – C. pilosum – główne źródło zakażenia znajduje się w sromie, czego konsekwencją może być nie tylko zapalenie pęcherza moczowego, ale także nierzadko wstępujące zapa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy