Syndrom oddechowy bydła – cz. 1. Znaczenie odpowiedzi zapalnej w przebiegu BRD

Syndrom oddechowy bydła – cz. 1. Znaczenie odpowiedzi zapalnej w przebiegu BRD

Szkodliwe skutki związane z reakcją zapalną płuc

Głównymi konsekwencjami klinicznymi związanymi z zapaleniem płuc, które następuje po kolonizacji dolnych dróg oddechowych przez główny patogen, są:

gorączka,

depresja,

ból,

obrzęk pęcherzyków,

uszkodzenia płuc.

Zmiany pęcherzykowe zachodzące w płucu dotkniętym stanem zapalnym (zapalenie nabłonka, obrzęk pęcherzyków płucnych) zmieniają mechanizm wentylacji i mogą prowadzić do niewydolności oddechowej.

U zwierząt dotkniętych BRD obecność zmian w płucach ma głęboki wpływ na wydajność produkcyjną. Kilka badań udokumentowało szkodliwy wpływ obecności zmian w płucach na przyrost masy ciała i jakość mięsa. Dla przykładu, przeprowadzono badanie na 204 cielętach opasowych odsadzonych po 150 dniach żywienia w celu zmierzenia wpływu zmian w płucach na średni dzienny przyrost masy ciała (ADG) i cechy tuszy.

Z tego badania jasno wynika, że obecność zmian w płucach (nawet nieaktywnych) ma znaczący wpływ na ADG (ryc. 5). Cielęta bez zmian miały najwyższy ADG na poziomie 1,58 kg/dzień. Cielęta, których płuca miały nieaktywne zmiany ADG na poziomie 1,43 kg/dzień (P < 0,001 w porównaniu do braku zmian), a zwierzęta, które miały aktywne zmiany w płucach miały ADG na poziomie 1,17 kg/dzień (P < 0,001 w porównaniu do cieląt z nieaktywnymi zmianami).

W tym samym badaniu obecność zmian w płucach podczas uboju była również związana z obniżoną jakością wołowiny (niższe wyniki marmurkowatości).

Zapalenie jest częstym objawem zakaźnych chorób układu oddechowego. Kolonizacja dolnych dróg oddechowych podatnych zwierząt przez patogen(-y) wywołuje proces zapalny, który obejmuje cytokiny, komórki płucne, komórki krwi i patogeny. Choroby bakteryjne, takie jak zakażenie M. haemolytica, charakteryzują się indukcją głębokich odpowiedzi zapalnych, które powodują zniszczenie tkanki płucnej i sepsę (ryc. 4). Zmiana integralności tkanek płuc wiąże się z niższym przyrostem masy ciała i obniżoną jakością mięsa.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy