Mniej zapaleń wymion i zwiększona produkcja mleka – czyli jak podnieść opłacalność hodowli bydła mlecznego?

Mniej zapaleń wymion i zwiększona produkcja mleka – czyli jak podnieść opłacalność hodowli bydła mlecznego?

Kliniczne i subkliniczne zapalenie gruczołu mlekowego u zwierząt pozostaje główną przyczyną strat finansowych w przemyśle mleczarskim, a zarazem dużym wyzwaniem dla producentów przetworów mlecznych, ponieważ znaczny odsetek stad nadal doświadcza tej choroby na szeroką i trudną do zaakceptowania skalę. Spośród ponad 100 gatunków bakterii izolowanych z gruczołu mlekowego krów stosunkowo niewiele jest odpowiedzialnych za większość klinicznych mastitis. Do takich należą między innymi Escherichia coli oraz inne bakterie z rodziny Enterobacteriacae, które odpowiadają za mniej więcej 15-60% klinicznych przypadków zapalenia wymion. Ze względu na charakterystyczny, często nadostry przebieg oraz dominujący udział Escherichia coli, zapalenia wywołane przez wyżej wymienione drobnoustroje noszą nazwę colimastitis.

Zapalenie gruczołu mlekowego na tle bakterii środowiskowych

Kontrola środowiska jest kluczowym elementem oceny i działań korygujących wprowadzanych w każdym programie jakości mleka. Pomimo tej wiedzy mastitis wywołane bakteriami środowiskowymi jest nadal głównym problemem na całym świecie. W takich sytuacjach bakterie powodujące zapalenie gruczołu mlekowego pochodzą ze środowiska, a do gruczołu mlekowego przedostają się przez kanał strzykowy (zakażenie galaktogenne). W związku z tym w przypadku dużej presji drobnoustrojów środowiskowych należy przeprowadzić bardziej dokładną ocenę kondycji krów, sprawdzając zwierzęta w hali udojowej z wykorzystaniem kart oceny czystości gruczołu mlekowego i strzyków. Wszelkiego typu obrażenia strzyków, często powierzchowne, przyczyniają się do osłabienia mechanicznych barier ochronnych i zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia gruczołu.

Do czynników sprzyjających takim zakażeniom należą ponadto: wysoka wydajność, błędy doju, niehigieniczne warunki środowiska, brak w pożywieniu niektórych witamin i składników mineralnych, stres cieplny, a także gwałtowne zmiany pogody.

Z związku z tym wszelkie działania profilaktyczne ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2762 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy