Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym – co przyniesie rok 2022? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym – co przyniesie rok 2022?

Nowe regulacje to słowo klucz dla rynku weterynaryjnego na 2022 rok. Za kilka tygodni wejdzie w życie unijne Rozporządzenie 2019/6 dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych. Pomimo tego nadal trwają prace nad ustawą krajową, która ma regulować wiele kwestii pozostawionych do decyzji państwom członkowskim. Jednocześnie zmiany regulacyjne są również związane z unijnym Rozporządzeniem 2016/429, czyli tzw. Prawem o zdrowiu zwierząt, które weszło w życie już kilka miesięcy temu. Jakie zmiany w prawie będą w bieżącym roku istotne dla rynku weterynaryjnego?



Jak nowe przepisy odnoszą się do małych zwierząt domowych?

W nowych przepisach zauważono, że zwierzęta towarzyszące, które są utrzymywane w gospodarstwach domowych, stwarzają mniejsze ryzyko dla zdrowia w porównaniu do hodowli zwierząt na dużą skalę. Dzięki temu dla zwierząt domowych wprowadzone zostały wyłączenia z ogólnych wymagań dotyczących rejestracji, prowadzenia dokumentacji i przemieszczania na terytorium Unii.

Na przykład Prawo o zdrowiu zwierząt umożliwia odstąpienie od rygorystycznych wymogów związanych z przewożeniem zwierząt na terytorium Unii, gdy zwierzę w rzeczywistości towarzyszy swojemu właścicielowi podczas przemieszczania właściciela, a właściciel przewozi ze sobą jednorazowo nie więcej niż pięć zwierząt domowych, a Rozporządzenie 2019/6 umożliwia ułatwienia w rejestracji leków kierowanych do zwierząt domowych. Co istotne – pomimo szerokich obowiązków państw UE dotyczących gromadzenia danych o stosowaniu leków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt ze „źródeł” danych wyłączono właścicieli zwierząt domowych.

Czym jest Prawo o zdrowiu zwierząt?

Prawo o zdrowiu zwierząt (dalej jako: Rozporządzenie 2016/429 lub Prawo o zdrowiu zwierząt) reguluje zasady hodowli zwierząt w Unii Europejskiej (1). Obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r.

Najbardziej charakterystycznym elementem Rozporządzenia 2016/429 jest ujednolicenie szeregu innych aktów prawnych dotyczących zdrowia zwierząt w obrębie jednego rozporządzenia. Dlatego też można powiedzieć, że zmiany prawne obowiązujące od kwietnia ubiegłego roku nie są rewolucyjne, a mają charakter raczej systematyzacji regulacji. Prostsze i bardziej klarowne przepisy mają umożliwić podmiotom występującym na rynku łatwiejsze odnajdywanie się w otaczającej je rzeczywistości prawnej, a organom nadzoru – bardziej efektywne wykonywanie swoich obowiązków. Dzięki temu wszyscy uczestnicy rynku będą mogli skoncentrować się na priorytetach, czyli zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt.

Rola Rozporządzenia 2016/429 nie ogranicza się jednak jedynie do kopiowania i upraszczania przepisów, lecz wprowadza ono także nowe, z założenia funkcjonalne, rozwiązania. Ale czy na pewno tak jest?

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy