Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Zakład leczniczy dla zwierząt musi posiadać stałą siedzibę spełniającą określone prawem warunki (pod względem parametrów lokalu oraz wyposażenia), odpowiednio do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych lub laboratoryjnych. Zakład podlega oznaczeniu symbolem węża Eskulapa oplatającego literę „V” (co było przedmiotem odrębnego artykułu).

Właściciel ZLZ ma obowiązek sporządzić regulamin zakładu, określający jego organizację i funkcjonowanie, a w szczególności określający, kto jest prowadzącym ZLZ, jakie są: forma i nazwa zakładu, jego cel i zadania oraz siedzibę i obszar działania, rodzaj i zakres świadczonych usług weterynaryjnych oraz organizację wewnętrzną zakładu (np. hierarchię służbową, zakres kompetencji poszczególnych pracowników itp.).

ZLZ może rozpocząć świadczenie usług weterynaryjnych dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt, prowadzonej przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną, właściwą ze względu na siedzibę zakładu. Ewidencja jest jawna publicznie, co ma służyć możliwości zweryfikowania przez każdego potencjalnego klienta, czy działalność weterynaryjna danego podmiotu została oficjalnie zgłoszona do władz korporacyjnych i podlega ich nadzorowi. W ewidencji ujawnia się:

  1. imię i nazwisko (albo nazwę) podmiotu prowadzącego zakład leczniczy dla zwierząt oraz jego adres miejsca zamieszkania (albo siedziby);
  2. nazwę zakładu leczniczego dla zwierząt oraz jego adres i numer telefonu;
  3. imię i nazwisko kierownika zakładu;
  4.  informację o liczbie pracowników, w tym lekarzy weterynarii i personelu pomocniczego.

Za wpis do ewidencji (oraz jego zmianę) okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna pobiera opłatę 300 zł (w przypadku gabinetu weterynaryjnego i przychodni weterynaryjnej) oraz 600 zł (w przypadku lecznicy, kliniki i weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego). Opłata za wpis zmiany w ewidencji wynosi połowę wyżej wymienionych stawek.

Podmiot ubiegający się o wpis do ewidencji winien być wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku osób prowadzących własne działalności lub spółek cywilnych) albo do Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku pozostałych podmiotów).

Wniosek o wpis do ewidencji ZLZ powinien zawierać:

  1. imię i nazwisko (albo nazwę) podmiotu prowadzącego zakład oraz jego adres miejsca zamieszkania (albo siedziby);
  2. nazwę zakładu oraz jego adres i numer telefonu;
  3. regulamin zakładu;
  4. informację o rodzaju i zakresie świadczonych usług weterynaryjnych;
  5. imię i nazwisko kierownika zakładu;
  6. informację o liczbie pracowników, w tym lekarzy weterynarii i personelu pomocniczego;
  7. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (w przypadku podmiotów tam wpisanych) oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy