Lekarzu weterynarii, zadbaj o swoją markę

Lekarzu weterynarii, zadbaj o swoją markę – czyli ®ealna ochrona niematerialnych dóbr

Jakie oznaczenia nie mogą uzyskać ochrony prawnej?

Istnieje kilka sytuacji, w których zgłoszone przez lekarza weterynarii oznaczenie nie uzyska aprobaty i ochrony prawnej. Stanie się tak, gdy oznaczenie narusza prawa osobiste lub majątkowe innych osób, jest sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami, zawiera elementy będące symbolami, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, których używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową, a także gdy proponowane oznaczenie może wprowadzać odbiorców w błąd lub, co najważniejsze, jest zbyt podobne do znaku towarowego już zarejestrowanego lub zgłoszonego do rejestracji przez inną osobę. Nie stanie się także chronionym znakiem oznaczenie niemające dostatecznych znamion odróżniających. Dlatego też przepisy zakazują udzielania praw ochronnych na oznaczenia rodzajowe lub znaki opisowe.

Przykładem może być brak możliwości udzielenia prawa ochronnego dla zgłoszonego przez lekarza weterynarii oznaczenia „lecznica weterynaryjna” w celu wykorzystywania go do oznaczenia własnego zakładu leczniczego dla zwierząt. Odmowa warunkowana jest faktem, że pojęcie „lecznica weterynaryjna” jest jedynie określeniem rodzajowym jednej z możliwych form prowadzenia zakładu leczniczego dla zwierząt. Jeśli jednak znak słowno-graficzny z elementem słownym „lecznica weterynaryjna” wzbogacimy konkretną grafiką i np. kolorystyką (a zatem uczynimy go wystarczająco odróżnialnym), wówczas pojawi się możliwość uzyskania ochrony na tak skonstruowany znak.

Jak skutecznie zgłosić swój znak towarowy (usługowy)?

Zgłoszenia znaku dokonać można osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Przystępując do zgłoszenia swojego znaku towarowego, należy w pierwszej kolejności sprawdzić możliwość zarejestrowania nazwy w „Wyszukiwarce Przedmiotów Chronionych – Bazach Danych Urzędu Patentowego RP” oraz specjalnych bazach międzynarodowych (dostępnych w Urzędzie Patentowym RP). Następnie należy wypełnić formularz podania o udzielenie prawa ochronnego na znak (który znajduje się również na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Patentowego). W trakcie wypełniania formularza należy obowiązkowo zamieścić w nim wykaz swych usług oraz wskazać odpowiednie klasy usługowe na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług (tzw. Klasyfikacji Nicejskiej).Usługi związane z medycyną weterynaryjną to klasa 44 w Wykazie Klas Towarów i Usług „Usługi medyczne; usługi weterynaryjne; usługi w zakresie higieny i urody dla ludzi i zwierząt, usługi związane z rolnictwem, ogrodnictwem i leśnictwem”.

Kolejnym krokiem jest wniesienie jednorazowej opłaty na konto Urzędu Patentowego RP i wreszcie złożenie wypełnionej dokumentacji zgłoszeniowej osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Patentowego RP lub też przesłanie odpowiednich dokumentów pocztą tradycyjną, faksem lub pocztą elektroniczną, przy czym zgłoszenie w postaci elektronicznej może być dokonane jedynie przy użyciu oprogramowania i w formatach używanych przez Urząd Patentowy oraz opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. W przypadku przesyłania dokumentów faksem oryginał zgłoszenia należy dostarczyć do Urzędu w terminie 30 dni od daty nadania. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego i jeśli zawiera ono dane zgłaszającego, określenie znaku oraz wykaz towarów (usług), dla których ten znak jest przeznaczony.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy