Lekarzu weterynarii, zadbaj o swoją markę

Lekarzu weterynarii, zadbaj o swoją markę – czyli ®ealna ochrona niematerialnych dóbr

Czym jest znak towarowy (usługowy)?

Znakiem towarowym (usługowym) jest każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów (usług) jednego przedsiębiorstwa od towarów (usług) innego przedsiębiorstwa (6). Jak wspomniano, znak towarowy (usługowy) to nie tylko oznaka innowacyjności i pomysłowości jego twórcy, ale przede wszystkim bardzo istotny środek tworzenia wizerunku, zwiększający rozpoznawalność świadczonych usług. Dlatego też ważne jest zabezpieczenie praw do własnych znaków towarowych (usługowych). Odpowiednie zabezpieczenie prawne znaków towarowych pozwala powstrzymać potencjalne naruszenia tych dóbr. Jednocześnie umożliwia czerpanie korzyści z eksploatacji znaku (np. poprzez udzielenie innemu lekarzowi weterynarii odpłatnego zezwolenia na prowadzenie oddziału renomowanego zakładu leczniczego dla zwierząt w innym miejscu pod wypromowanym szyldem). Obecnie większość zakładów leczniczych dla zwierząt jest oznaczona bardziej lub mniej złożonymi nazwami i symbolami, jednak przeważnie nie stanowią one chronionych znaków towarowych.

Jak zdobyć prawo ochronne na znak towarowy (usługowy) zakładu leczniczego dla zwierząt?

Jak wspomniano, na znak towarowy (usługowy) udziela się tzw. prawa ochronnego, gwarantującego prawo do wyłącznego używania znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzję o udzieleniu bądź o odmowie udzielenia prawa ochronnego wydaje Urząd Patentowy. Najważniejszym warunkiem uzyskania ochrony jest możliwość przedstawienia znaku w sposób graficzny oraz odróżniający charakter znaku i brak jego „kolizji” ze znakiem już zgłoszonym lub zarejestrowanym. Kolejnym warunkiem udzielenia prawa ochronnego jest uiszczenie odpowiedniej opłaty (od 500 zł w zależności od liczby rejestrowanych znaków i sposobu ich zgłaszania do rejestracji), w efekcie czego zgłaszający otrzymuje świadectwo ochronne na zarejestrowany znak.

Jak długo trwa ochrona znaku?

Od daty zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym prawo ochronne na znak trwa 10 lat. Prawo to można przedłużyć (wnosząc należną opłatę) na kolejne okresy dziesięcioletnie, przy czym wniosek powinien być złożony przed końcem upływającego okresu ochrony, jednak nie wcześniej niż na rok przed jego upływem. Jeśli lekarz weterynarii spóźni się z wnioskiem o przedłużenie ochrony, będzie mógł jeszcze złożyć go, za dodatkową opłatą, w ciągu sześciu miesięcy od upływu okresu ochrony, przy czym w przypadku przekroczenia tego dodatkowego terminu nie podlega on już przywróceniu.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy