Korporacyjne zakłady lecznicze dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Korporacyjne zakłady lecznicze dla zwierząt

Dlaczego korporacje interesują się polskim rynkiem?

Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze, w Polsce stale rośnie liczba psów i kotów trzymanych w domach przez właścicieli, którzy mają coraz większe oczekiwania względem lekarzy weterynarii, wynikające ze zmieniającego się stosunku do zwierząt (rosnąca empatia, zmiana roli psa i kota – często przejmujących emocjonalne funkcje bliskich osób), a co za tym idzie – gotowość ponoszenia znacznych wydatków na leczenie i profilaktykę. Wzrasta średni czas życia zwierząt domowych towarzyszących, a więc rośnie ilościowo określona grupa pacjentów.

To kolejna szansa, nisza rynkowa. Rośnie chęć właścicieli do ubezpieczenia swoich zwierząt i wykupywania pakietów zdrowotnych. Po drugie, rośnie w Polsce liczba ZLZ świadczących wyspecjalizowane usługi na wysokim poziomie, nierzadko nieodbiegającym od światowych standardów. Po trzecie, właściciele ZLZ szukają wsparcia menadżerskiego oraz doinwestowania swoich ZLZ, zwłaszcza gdy sami są pochłonięci pracą, będąc liderem, twarzą i kierownikiem swojej firmy, co nie pozwala im na podniesienie rentowności słabo zarządzanych ZLZ. Zmienia się też podejście lekarzy weterynarii do posiadania własnej lecznicy. Część z nich woli być pracownikami niż pracodawcami.

Kim interesują się korporacje?

Korporacje przeprowadzają bardzo dokładne analizy finansowe oceniające rentowność. W kręgu zainteresowań mogą znajdować się zakłady o dużym potencjale ekonomicznym ze względu na potencjał klientów, jak i personelu. W krajach, w których działają korporacje, w kręgu ich zainteresowań są przede wszystkim duże i średnie ZLZ o ustalonej marce, z dużymi obrotami, zatrudniające wykwalifikowanych specjalistów, świadczące usługi dla właścicieli zwierząt towarzyszących (psy, koty, konie, zwierzęta egzotyczne).

Jakie mogą byś formy wykupienia ZLZ przez korporację?

Korporacja może złożyć ofertę wykupienia pakietów większościowych lub całości udziałów w firmie. Może też zawrzeć indywidualny kontrakt z lekarzem, oferując mu określone profity w zamian za przystąpienie do grupy, co wiąże się najczęściej ze zobowiązaniami zakupu określonych leków i preparatów oraz diet, korzystania z usług określonych laboratoriów. Korporacja może także chcieć stawiać od podstaw ZLZ pod własną marką.

Jakie korporacje są obecne na polskim rynku?

W Polsce na rynek wchodzą zarówno zagraniczne, jak i krajowe grupy kapitałowe oraz fundusze inwestycyjne. Wśród nich są (2):

  • AniCura – korporacja powiązana kapitałowo z Mars Incorporated, posiadającą w Europie 350 klinik weterynaryjnych (Portugalia, Hiszpania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Szwajcaria, Austria, Dania, Szwecja, Norwegia), zatrudniających 7500 osób, w tym 2800 lekarzy weterynarii,
  • IVC Evidensia – korporacja powiązana kapitałowo z Nestle Purina, posiadająca 1600 klinik w Europie (Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania), zatrudniająca 21 000 osób,
  • Unavets – korporacja posiadająca 30 klinik w Hiszpanii i Portugalii,
  • Edina Vetcare Group – polska grupa kapitałowa w początkowej fazie rozwoju,
  • Luxvet24 – jako nowe działanie wywodzące się z grupy LuxMed, od lat działającej z powodzeniem na rynku usług medycznych w Polsce.

Na świecie jest kilkadziesiąt korporacji o lokalnym lub globalnym zasięgu.

W Polsce działa firma PPWET S.A. – podmiot którego zasadniczym celem jest budowanie w polskim środowisku weterynaryjnym, według polskiej koncepcji i z udziałem polskich lekarzy weterynarii, pierwszego modelu integracji partnerskiej w ramach projektu „Polski Program Weterynaryjny”.

Co może zyskać ZLZ po podpisaniu umowy z korporacją?

W pierwszej fazie współpracy korporacje proponują szereg profitów, takich jak doinwestowanie sprzętowe, poprawa warunków zatrudnienia. Poprawie zwykle ulega wystrój ZLZ dopasowany do „barw” korporacji. Może być to wsparcie sprzętowe poprzez zakup sprzętu diagnostycznego, narzędzi, mebli itp. Zarządzanie firmy przejmuje w całości korporacja, czym odciąża właściciela. Wprowadzane są także nowe, najczęściej efektywniejsze formy pracy, co zwiększa rentowność. Zatrudnieni pracownicy są weryfikowani pod kątem merytorycznym. Przygotowywane są szkolenia, oferowane jest wsparcie w postaci konsultacji wyników, diagnoz itd. Ważna jest także polityka PR.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy