Fobie dźwiękowe u psów – etiologia i możliwości terapeutyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – etiologia i możliwości terapeutyczne

Zdrowie i żywienie

Psy z zaburzeniami lękowymi powinny być gruntownie przebadane przez lekarza weterynarii. Wiele problemów zdrowotnych podnosi poziom stresu u zwierząt i nasila ich niepokój. Przykładowo psy z silnym świądem lub bólem np. stawów mogą być bardziej pobudliwe i podatne na zaburzenia zachowania. Niewłaściwa dieta, np. źle zbilansowana, może m.in. nie zaspokajać uczucia głodu, co zwiększa drażliwość niektórych zwierząt. Dieta uboga w tryptofan, prekursor serotoniny, może podnosić wrażliwość na niektóre bodźce.

Naturalnym sposobem podnoszenia poziomu serotoniny – hormonu, który reguluje nastrój – jest aktywność fizyczna. Warto zapewniać psu codzienną dawkę ćwiczeń, zwiększając ją w dniu przewidywanych hałasów. Odpowiednia ilość i jakość aktywności nie tylko poprawi psu samopoczucie, ale też zmęczy zwierzę zarówno fizycznie, jak i umysłowo, co może wpłynąć na obniżenie jego reaktywności na głośne dźwięki. Niezależnie od okoliczności należy zachować umiar w ilości aktywności, gdyż ruch w nadmiarze naraża psa na przedłużający się i nawarstwiający stres.

Modyfikacja behawioralna z zastosowaniem przeciwwarunkowania i odwrażliwiania

Przeciwwarunkowanie można wykorzystać, aby nauczyć zwierzę prezentowania akceptowalnego dla nas zachowania w odpowiedzi na określony bodziec dźwiękowy. Celem zastosowania tej techniki jest stworzenie skojarzenia np. nadchodzącej burzy z pozytywnymi doznaniami. Można to uzyskać, oferując zwierzęciu jego ulubione smakołyki, zabawki, zabawy lub inne aktywności zawsze w sytuacji narażenia go na dźwięki burzy.

Nierzadko jednak poziom stresu wywołany ekspozycją na powyższe bodźce uniemożliwia zastosowanie przeciwwarunkowania, gdyż zwierzę nie przyjmuje nawet najbardziej lubianych smakołyków lub odmawia udziału w proponowanych aktywnościach.

Obniżenie poziomu stresu i złagodzenie odpowiedzi zwierzęcia na określone dźwięki można uzyskać dzięki procesowi odwrażliwiania.

Przy fobiach dźwiękowych zwierzę jest uczone ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy