Niepokojąca częstotliwość naczyniakomięsaka – nowe badania dotyczące nowotworów psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niepokojąca częstotliwość naczyniakomięsaka – nowe badania dotyczące nowotworów psów

naczyniakomięsaka
fot. istock
Badanie Golden Retriever Lifetime Study, czyli jedno z największych badań zdrowia psów w Stanach Zjednoczonych, wykazało aż 500 przypadków czterech głównych nowotworów występujących u tych zwierząt. Wśród nich znalazł się naczyniakomięsak, jeden z najbardziej agresywnych raków narządów wewnętrznych.

Rozpoczęcie badania miało miejsce w 2012 roku, a jego realizację oparto na wykorzystaniu kwestionariuszy skierowanych do właścicieli zwierząt, przeprowadzaniu badań weterynaryjnych, pobieraniu próbek oraz sekwencjonowaniu materiału genetycznego. Głównym celem tego badania jest identyfikacja czynników ryzyka raka i innych chorób u psów, w tym tych związanych z żywieniem, środowiskiem, stylem życia oraz dziedziczeniem genów.

Istotnym etapem badania było osiągniecie 500 diagnoz czterech głównych nowotworów u psów: naczyniakomięsaka, chłoniaka, guza komórek tucznych o wysokim stopniu złośliwości i kostniakomięsaka.

Jednym z głównych odkryć projektu jest ujawnienie wyższej niż oczekiwano, częstości występowania naczyniakomięsaka, czyli śmiertelnej postaci raka u psów w badanej grupie. W odpowiedzi na to odkrycie, fundacja prowadząca od 11 lat to badanie (Morris Animal Foundation), podjęła inicjatywę o nazwie Hemangiosarcoma Initiative, która ma na celu przeznaczenie wielomilionowych funduszy i zasobów na rozwijanie profilaktyki, diagnozowania, leczenia oraz znalezienie potencjalnego lekarstwa dla tego rodzaju nowotworu u psów.

Więcej informacji o badaniu można znaleźć na stronie https://www.morrisanimalfoundation.org/golden-retriever-lifetime-study.

Źródło: Canine cancer study reveals alarming hemangiosarcoma prevalence

Czytaj także: Nowe badanie nad niechirurgicznymi terapiami nowotworów

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy