Naukowcy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu Prewencji Weterynaryjnej

Naukowcy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu Prewencji Weterynaryjnej

W październiku opublikowany został pierwszy krajowy podręcznik z zakresu prewencji weterynaryjnej ,,Prewencja weterynaryjna z elementami zarządzania zdrowiem stada” (Wydawca Urban & Partner,  Redakcja naukowa – profesorowie: Zabielski R., Stefaniak T., Gajewski Z., Patronat: Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN). Współautorami publikacji są naukowcy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prewencja weterynaryjna jest obecnie uważana za kluczowy element efektywnej produkcji zwierzęcej, dlatego w programach studiów weterynaryjnych poświęca się jej ponad 70 godzin dydaktycznych. Zapotrzebowanie na taki podręcznik było bardzo duże i wynikało z szeregu zmian jakie zaobserwowano w podejściu do opieki weterynaryjnej.

Podręcznik w głównej mierze przeznaczony jest dla studentów weterynarii, ale nie zabraknie też przydatnych informacji dla praktykujących lekarzy weterynarii, zootechników czy czytelników związanych z branżą szeroko pojętych nauk o zwierzętach. Poszczególne rozdziały zostały napisane przez wybitnych i uznanych naukowców, reprezentujących wiele uczelni, ośrodków PAN i ministerialnych instytutów naukowych oraz szereg specjalizacji weterynaryjnych.  Wśród nich znaleźć można nazwiska czterech pracowników Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:
– prof. Małgorzata Szumacher – współautorka rozdziału: Adaptacja produkcji zwierzęcej do zmian klimatycznych.
– prof. Małgorzata Pomorska-Mól – współautorka rozdziałów: Bioasekuracja zewnętrzna i wewnętrzna oraz Prewencja weterynaryjna w fermach świń.
– prof. Adam Cieślak – współautor rozdziałów Woda i Pasze.
– dr Arkadiusz Dors – współautor rozdziałów: Bioasekuracja zewnętrzna i wewnętrzna oraz Prewencja weterynaryjna w fermach świń.

Źródło: https://puls.edu.pl/nauka-i-badania/naukowcy-wydzia-u-medycyny-weterynaryjnej-i-nauk-o-zwierz-tach-wsp-autorami

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy