Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr został Dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr, został NOWYM Dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na lata 2020-2024.
Specjalnie dla vetkompleksowo.pl dr hab. Stanisław Dzimira zdradza plany i cele, które zamierza zrealizować w czasie trwania swojej czteroletniej kadencji. Nowy Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przedstawił nam również swoją obsadę dziekańską.
W imieniu Redakcji czasopisma „Weterynaria w Praktyce” życzymy Panu dr. hab. Stanisławowi Dzimirze, prof. UPWr, aby wszystkie cele jakie sobie postawił w tej kadencji zostały osiągnięte.
Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr: Według słów Rektora UP we Wrocławiu prof. J. Bosego będzie to kadencja dydaktyczna i chcielibyśmy się wpisać w ten plan. Po pierwsze dlatego, że na dydaktyce wysokiej jakości bardzo nam zależy, po drugie – jesteśmy zobligowani do utrzymania wysoko ocenionego poziomu dotychczasowymi sukcesami, czyli wyróżniającą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chcemy wypaść jak najlepiej przy kolejnej weryfikacji ze strony Komisji, a to czeka nas już w kolejnym roku kalendarzowym. Dodatkowo w 2025 roku mija nam termin akredytacji z Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Weterynaryjnych (EAEVE), do tego czasu musimy sporządzić raport samooceny, wypunktować swoje słabe i mocne strony i chcielibyśmy aby tych ostatnich było jak najwięcej. Stowarzyszenie duży nacisk kładzie właśnie na wysoką jakość dydaktyki. To wszystko zaś komponuje się nam z planem budowy kliniki dla dużych zwierząt, która nie ma, prawdę mówiąc, racji bytu w centrum miasta ‒ przy placu Grunwaldzkim. Nie mamy tu na to miejsca ani możliwości na prowadzenie leczenia, badań i dydaktyki w tym konkretnym obszarze medycyny weterynaryjnej. O ile zawsze można jakieś pomieszczenie przystosować, to oprócz pomieszczeń potrzebne są padoki, wybiegi, jednym słowem ‒przestrzeń. Dlatego też klinika, w której leczone będą konie czy krowy musi zostać zlokalizowana poza miastem. Liczę więc na to, że uda nam się rozpocząć, a może nawet zakończyć w ciągu tej 4-letniej kadencji budowę nowej kliniki. Zwolnienie pomieszczeń w kampusie pozwoliłoby nam też zaadaptować je na potrzeby leczenia małych zwierząt. Dlatego nie ukrywam, że dla pacjentów, dla procesu leczenia, ale i dla dydaktyki, korzystne będzie wydzielenie pomieszczeń np. na pomieszczenia szpitalne.
O obsadzie dziekańskiej:
dr hab. Stanisław Dzimira prof. uczelni – Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Dr hab. Stanisław Dzimira prof. uczelni, ukończył wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej w 1997 roku. W trakcie studiów w roku akademickim 1995/96 był stypendystą monachijskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Ludwiga Maxymiliana. Po ukończeniu studiów został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Anatomii Patologicznej, Patofizjologii i Weterynarii Sądowej macierzystej uczelni. Stopień doktora nauk weterynaryjnych uzyskał w 2005 roku, a stopień dr habilitowanego w 2019. W 2017 został kierownikiem Katedry Patologii UPWr, w latach 2012-2020 był prodziekanem ds studenckich.
W ramach swojej pracy zawodowej zajmuje się głównie diagnostyką sekcyjną, cyto- i histopatologiczną oraz prowadzi badania nad spontanicznymi i przeszczepialnymi nowotworami u zwierząt. Inne aspekty pracy naukowej to m.in. badania nad morfologią gonad zwierząt dotkniętych zaburzeniami w rozwoju płci oraz wpływ antocyjanów zawartych w dereniu Cornus mas na miażdżycę tętnic u królików.
Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą (m.in. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, Katedra Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, French National Institute for Agriculture, Food, and Environment (INRAE), Faculty of Veterinary Medicine, Ghent University, Merelbeke, Belgium).
Jest autorem i współautorem wielu artykułów i doniesień naukowych oraz skryptów dla Studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną został wielokrotnie wyróżniony nagrodami Rektora. Został odznaczony srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.
Prodziekani:
dr hab. Bożena Króliczewska, prof. uczelni – Prodziekan ds. studenckich
Dr hab., prof. uczelni, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (obecnie Wydział Biologii i Biotechnologii), na kierunku biotechnologia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1994 r.). Od 2001 roku adiunkt w Katedrze Biostruktury i Fizjologii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie zootechniki uzyskała w 2000 r., tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie i dyscyplinie nauk weterynaryjnych w 2014 r., a od 2018 r. jest profesorem uczelni na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Pełni funkcję przewodniczącej Rady Bibliotecznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2016-2020. Od 2015 roku jest Wydziałowym Koordynatorem ds. Systemu POL-on. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Dziekańskiej ds. informacji o działalności badawczo-rozwojowej Wydziału za lata 2013-2016. Członek Komisji do spraw ewaluacji dyscypliny przy Radzie Dyscypliny Weterynaria w kadencji 2019-2020. Przewodnicząca Komisji ds. sprawozdawczości i informacji o działalności badawczej przy Radzie Dyscypliny Weterynarii w kadencji 2019-2020. Członek Rady Programowej Kierunku Weterynaria w kadencji 2019-2020. Pełniła funkcję opiekuna studentów kierunku weterynaria w latach 2004/2005 oraz 2014/2015.
Prowadzi zajęcia z przedmiotu „Fizjologia zwierząt” dla studentów II roku Weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz z przedmiotu „Animal Physiology” dla studentów II roku English Division, a ponadto wykłady z przedmiotu „Fizjologia zwierząt” dla studentów II roku Biologii, Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, „Fizjologia i żywienie” dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I roku Rolnictwa, Wydziału Przyrodniczo-Technologiczny oraz wykłady: pt. „Wybrane zagadnienia z fizjologii ptaków”i „Behawioryzm ptaków” na Specjalizacyjnych Studiach Podyplomowych „Choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych”. Jest promotorem 4 prac magisterskich i 1 doktorskiej.
Autorka licznych artykułów w czasopismach naukowych głównie związanych z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w przewodzie pokarmowym zwierząt,jak na przykładwpływem różnych dodatków do pasz na organizm zwierząt, z wykorzystaniem składników pokarmowych oraz ich wpływem na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego; badaniami aktywności mikroflory przewodu pokarmowego w procesach fermentacji in vitro oraz in vivo u zwierząt z żołądkiem jedno- i wielokomorowym, zjawiskiem stresu oksydacyjnego i jego negatywnych skutków na stan zdrowia.
Autorka i współautorka 4 rozdziałów w podręcznikach akademickich oraz opinii o przydatności dydaktycznej podręczników. W swoim dorobku naukowym posiada 34 publikacje naukowe w polskich i zagranicznych czasopismach, w tym z listy JCR, 38 doniesień w języku polskim i angielskim, 17 artykułów popularnonaukowych. Recenzentka publikacji w czasopismach krajowych i międzynarodowych, recenzentka prac doktorskich oraz członek komisji doktorskich i habilitacyjnych.
Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.
Nagrodzona 9 nagrodami Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dziedzinie badań naukowych, dydaktycznej i organizacyjnej.
dr Katarzyna Kosek-Paszkowska, prof. uczelni – Prodziekan ds. współpracy z zagranicą i studiów anglojęzycznych
Dr nauk wet Katarzyna Kosek-Paszkowska, ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Po studiach rozpoczęła pracę w Katedrze Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Konsumenta na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, w której pracuje do dziś na stanowisku adiunkta. Obroniła pracę doktorską dotyczącą powiązania systemu HACCP z jakością mikrobiologiczną przetworów mięsnych. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych i badań naukowych jest także czynnym audytorem wiodącym systemów zarządzania jakością w branży spożywczej takich jak HACCP, ISO 22000, ISO 9001, BRC oraz ekspertem EAEVE oceniającym europejskie wydziały weterynaryjne. Jest specjalistką w zakresie higieny zwierząt rzeźnych i żywności zwierzęcego pochodzenia.
Od 2016 roku pełni funkcję Prodziekana ds. Współpracy z Zagranicą i Studiów Anglojęzycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu.
Zainteresowania zawodowe: systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym, bezpieczeństwo żywności, zagrożenia mikrobiologiczne związane z żywnością.
Zainteresowania pozanaukowe: podróże, języki obce ( biegła znajomość czterech), dobra literatura i film.
prof. dr hab. Artur Niedźwiedź ‒ Prodziekan ds. spraw klinicznych
Urodził się 15 grudnia 1979r. w Krakowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał tamże, w 1998r. w XVI LO im. K.K. Baczyńskiego. Jako laureat szczebla wojewódzkiego olimpiady ekologicznej, został przyjęty na studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończył w 2004r. Bezpośrednio po nich rozpoczął pracę w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów jako asystent, gdzie zatrudniony jest do chwili obecnej. W 2009 roku uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie rozprawy pt. „Wpływ stresu transportowego na wybrane wskaźniki układu antyoksydacyjnego we krwi koni”. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie i dyscyplinie nauk weterynaryjnych uzyskał w 2015r. na podstawie dorobku naukowego i pracy habilitacyjnej „Badania nad patofizjologią nawracającej choroby obturacyjnej płuc (RAO) u koni”. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 2020.
Od roku 2013 jest Wydziałowym Kuratorem Studenckich Kół Naukowych, a od 2017r. pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Weterynaria w Terenie” oraz członkiem rad programowych czasopism „Macedonian Veterinary Review” (Republika Macedonii Północnej) oraz „Scientific Journal of Veterinary Medicine – Bila Tserkva National Agrarian University” (Ukraina).
Odbył liczne staże zagraniczne w renomowanych ośrodkach naukowych, m.in. w USA, Niemczech, Francji, oraz Belgii. Aktywnie współpracuje z ośrodkami badawczymi z USA, Szwajcarii oraz Belgii. Członek The Equine asthma group – międzynarodowej organizacji zajmującej się koordynowaniem i ujednolicaniem badań naukowych oraz wydawaniem rekomendacji dotyczących postępowania klinicznego u koni z astmą.
Promotor 3 zakończonych prac doktorskich oraz dwóch trwających przewodów. Jest autorem lub współautorem ponad 140 prac naukowych, 96 doniesień i komunikatów konferencyjnych, 3 monografii oraz licznych artykułów popularno-naukowych. Od wielu lat jako przewodniczący kieruje pracami komitetu organizacyjnego konferencji „Nowości w chorobach wewnętrznych koni”, oraz innych, mniejszych konferencji i szkoleń o tematyce hipiatrycznej.
Jest specjalistą z zakresu chorób koni. Jego kierunki badawcze skupiają się w obrębie chorób układu oddechowego i pokarmowego koni, endokrynologii oraz parazytoz przewodu pokarmowego. Kierował zadaniem w grancie przyznanym przez NCBiR oraz współpracował jako wykonawca w dwóch zagranicznych projektach naukowych. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjna został 10 krotnie wyróżniony nagrodą Rektora. Został odznaczony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.
Stanisław Dzimira
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2842 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]