Nowe badanie U of G nad antybiotykoterapią psów z ZUM - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe badanie U of G nad antybiotykoterapią psów z ZUM

zum
fot. istock
Badanie przeprowadzone przez University of Guelph (U of G) we współpracy z VCA Animal Hospitals i ujawnia, że lekarze weterynarii w Kanadzie i USA przepisują na krótszy okres czasu antybiotykoterapię dla psów z zakażeniami układu moczowego (ZUM).

Jak mówi główny autor badania, Scott Weese, DVM, DVSc, Dipl. ACVIM, specjalista chorób zakaźnych i profesor wydziału patobiologii w Ontario Veterinary College (OVC) U of G ‒ Badanie to jest obiecującym krokiem w kierunku działań „One Health” w celu ograniczenia stosowania antybiotyków i innych środków przeciwdrobnoustrojowych.

Poprawa strategii zarządzania środkami przeciwdrobnoustrojowymi wymaga jasnego zrozumienia, kiedy i jak takie środki są stosowane u zwierząt domowych ‒ wyjaśnia dr Weese.

Zakażenia układu moczowego dotykają jednego na siedem psów w pewnym momencie ich życia i często prowadzą do wypisywania im recept na środki przeciwdrobnoustrojowe. Korzystając z danych zebranych od 2016 do 2018 roku, naukowcy zbadali ponad 7 800 recept przepisanych na trzy rodzaje ZUM u psów: infekcję pęcherza moczowego, nawracającą infekcję pęcherza i infekcję nerek.

Średnio 55% psów było leczonych zalecanym lekiem pierwszego rzutu, co stanowiło wzrost do 59% w 2018 roku z 52% w 2016 roku. Dodatkowo jak donosi U of G, w okresie badania średnia długość leczenia dla ZUM spadła z 14 do 10 dni. Krótszy czas leczenia oferuje kilka korzyści, w tym zmniejszone ryzyko działań niepożądanych, niższe koszty leczenia i większą akceptację terapii przez klienta.

Usługi weterynaryjne odgrywają zasadniczą rolę w procesie zarządzania zdrowiem zwierząt‒ mówi współautor badania, Phil Bergman, DVM, MS, PhD, DACVIM, dyrektor badań klinicznych w VCA. Zrozumienie, w jaki sposób antybiotyki są stosowane w praktyce weterynaryjnej, umożliwia nam wyznaczenie i aktualizowanie punktów odniesienia, zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy i opracowanie zrównoważonych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniu, jakim jest oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe, dla zwierząt, ludzi i planety. To badanie jest pierwszym istotnym krokiem w tym kierunku.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Small Animal Practice.

Źródło: Veterinary efforts support antimicrobial stewardship

Czytaj także: Trwają badania nad wpływem różnych wariantów SARS-CoV-2 na zwierzęta

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy