Żywienie psów w okresie reprodukcji (krycia i ciąży) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów w okresie reprodukcji (krycia i ciąży)

Żywienie ma znaczący wpływ na stan zdrowia zwierząt, optymalną kondycję, właściwą odporność itp., szczególnie w kluczowym okresie ich życia, jakim jest wzrost oraz reprodukcja. Właściwie zbilansowana dieta, obok predyspozycji genetycznych, w dużej mierze przekłada się na przyszłe sukcesy hodowlane, a typowe praktyki żywieniowe koncentrują się na uzyskaniu optymalnej płodności i plenności, co jest możliwe do osiągnięcia u zwierząt w optymalnej kondycji, a więc właściwie odżywionych. Zalecane jest, aby zwierzę, wchodząc w okres reprodukcji, miało optymalną kondycję, tzn. w 5-punktowej skali BCS (ang. Body Condition Score, ocena kondycji ciała) równą 3.

Przy złym stanie ogólnym (zarówno niedożywienie, jak i znacznego stopnia otłuszczenie) zalecane jest przesunięcie okresu krycia suki do czasu uzyskania przez nią odpowiedniej kondycji. A tylko wówczas organizm jest właściwie przygotowany do tak dużego wydatku energetycznego. Niedowaga, jak i nadwaga mogą również prowadzić do tzw. niepłodności alimentarnej. Najczęstszymi jej przyczynami są: niewłaściwie zbilansowana dzienna dawka pokarmowa, niedobór kluczowych substancji odżywczych (białko, tłuszcz, cukry proste, składniki witaminowo-mineralne itp.) lub nieprawidłowo przygotowana i podana dieta (niska strawność, przyswajalność składników odżywczych itp.).

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w okresie krycia

Zapotrzebowanie na energię i podstawowe składniki odżywcze w przypadku suki/psa w okresie krycia jest prawie identyczne z zapotrzebowaniem bytowym psów dorosłych niesterylizowanych, będących w optymalnej kondycji (tab. 1) (5). W przypadku reprodukcji psów pracujących (policyjne, wojskowe, stróżujące, pasterskie itp.) lub utrzymywanych w ekstremalnych warunkach termicznych (bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura otoczenia) warto uwzględnić te czynniki w szacowaniu ich dziennego zapotrzebowania na energię oraz stopniowo ograniczyć użytkowanie suk lub poprawić ich warunki bytowania w tym okresie, W ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy