Żywienie psów seniorów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów seniorów

U większości żywych organizmów wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżania zdolności narządów do wykonywania przeznaczonych im funkcji, czyli starzenia się (3). Proces ten rozpoczyna się krótko po osiągnięciu przez zwierzęta dojrzałości płciowej, a pierwsze oznaki można zauważyć, obserwując zmiany w zakresie wyników laboratoryjnych (morfologii i biochemii) (tab. 1, s. 32) (1). Proces starzenia się psów różnych ras przebiega w odmiennych ramach czasowych. Ogólnie mówiąc, psy ras małych i miniaturowych zaczynają się starzeć znacznie później niż ras dużych i olbrzymich (tab. 2, s. 32) (1). Należy również podkreślić, iż proces ten przebiega nieco odmiennie w zależności od osobnika: jego aktualnego stanu zdrowia, żywienia, warunków bytowania, stresu itp.

Tab. 1. Zmiany w badaniu krwi u psów związane z procesem starzenia się organizmu (1)

Proces starzenia się obejmuje szereg zachodzących w organizmie zmian, od zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze (energię, białko, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne) do kompozycji ciała i funkcjonowania poszczególnych narządów i układów (1, 3, 5). Wiąże się to z koniecznością dokonywania równorzędnych zmian w diecie i sposobie żywienia zwierzęcia.

Tab. 2. Sugerowany wiek geriatryczny dla psów różnych ras (1)

Zmiany w kompozycji masy ciała a zapotrzebowanie na energię

U starszych osobników, w porównaniu do psów młodych, dochodzi do zmian w zawartości tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej w organizmie (1, 3, 5). U psów młodych procent tkanki tłuszczowej oscyluje w granicach od 15% do 20%, u starych – od 25% do 30% (1, 3). Wraz z wiekiem dochodzi do utraty masy mięśniowej, której miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa. Zachodzące zmiany w kompozycji ciała wymuszają korektę w dziennym zapotrzebowaniu psa na energię, którą powinno się obniżyć o ok. 30-40% w stosunku do wartości DER psa dorosłego (2, 3). Niemniej jednak taka regulacja poboru energii jest zalecana przede wszystkim u psów, u których zdiagnozo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy