Sterylizacja i kastracja – praktyczne podejście do żywienia w przygotowaniu do zabiegu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sterylizacja i kastracja – praktyczne podejście do żywienia w przygotowaniu do zabiegu

Żywienie zwierząt bezpośrednio po zabiegu

Przez kilka dni stosujemy dietę lekkostrawną, nie wprowadzamy nowości, które mogłyby skutkować nietolerancją. Mogłoby wówczas dojść do niestrawności i biegunki skutkującej potencjalnym zakażeniem rany pooperacyjnej. Warto również, by właściciel odpowiednio dozował pożywienie, ograniczając szybkie i łapczywe spożywanie pokarmu. Wszelkie napinanie się czy bóle brzucha mogą skutkować dość dużym dyskomfortem, czy nawet rozejściem się szwów operacyjnych.

Kondycja i waga zwierzęcia również wpływają na zabieg chirurgiczny i znieczulenie ogólne. Istnieje wiele zależności pomiędzy otyłością czy niedożywieniem a wykonywaniem procedur chirurgicznych. Technicznie zmianie może ulec dawkowanie leków, mogą także pojawić się problemy z gojeniem się rany. Gorsza widoczność pola operacyjnego i narządów w przypadku zwierząt otyłych wydłuża czas zabiegu operacyjnego. Warto dodać, że w medycynie weterynaryjnej dawki wszystkich leków określa się na podstawie masy ciała pacjenta.

Tab. 1. Zalecane wartości substancji odżywczych w żywieniu kotów sterylizowanych (2)

Nadwaga jako konsekwencja zabiegu sterylizacji lub kastracji

Otyłość jest jednym z częstych problemów zdrowotnych u zwierząt towarzyszących. Jest powiązana z szeregiem innych zaburzeń – zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, zapalenia trzustki, chorób dolnych dróg moczowych, nowotworów, zaburzeń gospodarki lipidowej, nadciśnienia, chorób jamy ustnej i dysfunkcji nerek (3).

W związku z częstością występowania nadwagi czy otyłości u zwierząt sterylizowanych zwracamy coraz więcej uwagi na właściwe odżywianie. Przyrosty masy ciała wynikają zwykle ze wzrostu tkanki tłuszczowej. Nadwagę definiuje się jako zwiększenie masy ciała powyżej 15% w stosunku do optymalnej, a otyłość – powyżej 30%. Częstość występowania otyłości stale rośnie i różni się w obrębie krajów czy regionów. Ocenia się, że u psów wynosi między 25 a 45%. Można przyjąć, że spośród psów trafiających do klini...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy