Sterylizacja i kastracja – praktyczne podejście do żywienia w przygotowaniu do zabiegu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sterylizacja i kastracja – praktyczne podejście do żywienia w przygotowaniu do zabiegu

Sterylizacja i kastracja psów oraz kotów to najczęściej wykonywane zabiegi w gabinetach weterynaryjnych. Aby je przeprowadzić, pacjent powinien być dojrzały płciowo i zdrowy klinicznie, a właściciel musi mieć świadomość, że jest to poważny zabieg w obrębie jamy brzusznej, a jego konsekwencje są nieodwracalne. Mylne i pozbawione naukowego uzasadnienia jest przekonanie, że przed zabiegiem samica powinna choć raz posiadać potomstwo. Przed zabiegiem warto zaznaczyć, że efektem sterylizacji lub kastracji jest nie tylko zatrzymanie płodności, ale także korzystny wpływ na stan zdrowia oraz długość życia zwierzęcia. Sterylizacja, oprócz ciąży, eliminuje także ruję, wraz z jej konsekwencjami – osłabieniem organizmu, wokalizowaniem, apatią czy agresją. Zmniejsza również ryzyko nowotworów narządów rodnych i gruczołu mlekowego czy wystąpienia ropomacicza.

Choć pojęcia „kastracja” i „sterylizacja” często bywają stosowane zamiennie przez właścicieli zwierząt, a celem obu zabiegów jest ograniczenie lub zahamowanie rozrodu, to istnieją między nimi różnice. Zabieg sterylizacji obejmuje jedynie podwiązanie jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców, co sprawia, że komórki rozrodcze nie są w stanie przemieszczać się, a zapłodnienie nie jest możliwe. Zabieg kastracji polega z kolei na wycięciu gonad, czyli jąder u samców i jajników u samicy. Ponadto kastracja zwyczajowo przebiega u samców, a sterylizacja u suk i kotek.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy