Postępowanie dietetyczne u psów i kotów ze schorzeniami przewodu pokarmowego

Postępowanie dietetyczne u psów i kotów ze schorzeniami przewodu pokarmowego

Zaburzenia funkcji układu pokarmowego mogą być wynikiem choroby, ale także błędów żywieniowych popełnianych przez właściciela świadomie lub nie (3). Problemy z przyswajaniem pokarmu, zarówno tzw. posiłków domowych czy resztek, jak i karm komercyjnych pełnoporcjowych i uzupełniających, mogą być pośrednią przyczyną poważnych zaburzeń, jak i braku równowagi w poziomie dostarczanych składników pokarmowych. Rozmowa z właścicielem nie powinna składać się tylko z tzw. pytań zamkniętych, na które odpowiada się „tak” lub „nie”. Warto też zawsze wziąć pod uwagę koegzystencję innych zwierząt w domu, którym pacjent może potencjalnie „wyjadać” karmę (i odwrotnie), a także dzieci i osoby starsze – chętnie dokarmiające między posiłkami produktami potencjalnie szkodzącymi pacjentowi.

Zaburzenia funkcji układu pokarmowego (biegunki, wymioty, zaparcia, niedożywienie), które nie są związane ze stanem chorobowym, a nieprawidłowościami w żywieniu i utrzymaniu zwierzęcia, po ustaleniu poprawnej diety oraz odpowiedniego sposobu karmienia słabną i przemijają nawet w ciągu 6-8 tygodni. Dlatego ważnym elementem jest wskazanie potencjalnych błędów właścicielowi (3), aby wzmocnić skuteczność leczenia i wyeliminować występowanie zaburzeń.

Coraz więcej uwagi poświęca się także aspektom behawioralnym prawidłowego karmienia, wręcz podkreśla się, że rozwój niektórych chorób może być związany ze współistnieniem bodźców stresowych, nieraz ignorowanych przez właściciela (2). Także zaburzenia związane z brakiem możliwości wyrażania podstawowych zachowań pokarmowych u psów i kotów mogą przekładać się na patologiczne zachowania: takie jak przejadanie się podanym pokarmem lub jego całkowita odmowa przyjmowania, nasilenie zachowań żebraczych czy wręcz podkradania pokarmów przeznaczonych dla ludzi (przy „pełnej misce”). Początek tych zachowań może wiązać się z błahymi, codziennie popełnianymi błędami podczas karmienia, jak: zbyt długi okres ekspozycji pokarmu (który wietrzeje/wysycha i traci swo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy