Postępowanie dietetyczne u pacjentów z zaburzeniami wielonarządowymi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie dietetyczne u pacjentów z zaburzeniami wielonarządowymi

Na przestrzeni lat zalecanie i stosowanie diet weterynaryjnych stało się standardowym elementem praktyki lekarsko-weterynaryjnej. Badania naukowe, testy kliniczne oraz wiedza płynąca z praktyki lekarskiej doprowadziły do stworzenia nie tylko norm żywienia zwierząt zdrowych, ale także zasad dietoterapii zwierząt chorych w przypadku występowania określonych jednostek chorobowych (tab. 1 i 2). Zasady te określają, w jaki sposób należy zmodyfikować dietę podawaną zwierzętom chorującym na konkretną chorobę, często wręcz wskazując konkretne składniki pokarmowe, których ilość należy w diecie pacjenta zmniejszyć lub zwiększyć. Ale nadal poważnym problemem w dietoterapii pozostaje żywienie pacjentów z zaburzeniami wielonarządowymi, przede wszystkim dlatego, że dotyczą zazwyczaj starszych zwierząt. Dochodzi wówczas do nałożenia się problemów wynikających z: dysfunkcji narządów, wieku oraz procesu chorobowego.

Tab. 1. Wybrane składniki diety dorosłego kota w odniesieniu do rekomendowanych zaleceń dla zdrowych (FEDIAF) i sugerowanych dla chorych zwierząt (1, 4)

W niektórych jednostkach chorobowych stosuje się bardzo zbliżone postępowanie dietetyczne (tab. 1 i 2), w innych jest ono krańcowo różne i wymaga zastanowienia się, jak zbilansować dietę domową lub którą dietę komercyjną wybrać, aby poprawić stan pacjenta. Bardzo często głównym kryterium, które wyznacza postępowanie dietetyczne, jest aktualny status zdrowia/stan zaawansowania choroby. W związku z czym dieta nie jest nigdy „stała” (ta sama) w całym okresie leczenia, lecz podlega modyfikacjom w zależności od aktualnej potrzeby. Istotne jest podkreślenie faktu, że zawsze jest to dieta zbilansowana i pokrywa minimalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze wyznaczone dla zdrowego dorosłego psa lub kota (wg FEDIAF w krajach europejskich) (1).

Diety stosowane w chorobach nie są więc niedoborowe, lecz ograniczają konkretną lub kilka substancji odżywczych, istotnych z punktu widzenia wspomagania terapii. Najczęście...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy