Otyłość psów – cz. 3 Konsekwencje i problemy zdrowotne związane z otyłością - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 3 Konsekwencje i problemy zdrowotne związane z otyłością

Wpływ otyłości na długość życia

W celu określenia wpływu otyłości na długość życia zwierząt z nadmierną masą ciała naukowcy przeprowadzili badanie na dwóch grupach psów rasy labrador retriever. Podczas doświadczenia kontrolna grupa psów miała nielimitowany dostęp do karmy, natomiast porcja podawana zwierzętom w grupie eksperymentalnej została zmniejszona o 25%. W trakcie badania wśród zwierząt grupy kontrolnej stwierdzono umiarkowaną nadwagę. Średnia długość życia psów, u których zdiagnozowano umiarkowaną nadwagę, wyniosła średnio 11,2 lata. Dla porównania, w grupie doświadczalnej wyniosła 13 lat (12, 21, 31).

Zaburzenia metaboliczne oraz endokrynopatie

Otyłość może przyczynić się zarówno do rozwoju, jak i nasilenia chorób endokrynologicznych. Do podstawowych endokrynopatii powiązanych z nadmierną masą ciała zalicza się między innymi: cukrzycę, niedoczynność tarczycy oraz nadczynność kory nadnerczy (12, 21).

U psów stwierdza się przede wszystkim cukrzycę odpowiadającą u ludzi cukrzycy typu I. Mimo tego, że udowodniono, że otyłość jest jednym z czynników wywołujących insulinooporność, brak jest wystarczających informacji potwierdzających jej wpływ na rozwój cukrzycy u psów. W konsekwencji otyłość sama w sobie sporadycznie przyczynia się do występowania klinicznych objawów cukrzycy (12, 28).

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym, w którym organizm nie kontroluje prawidłowego stężenia cukru we krwi oraz na różnym poziomie zaburza wchłanianie glukozy, co powoduje, że mimo jej obecności w krążącej krwi, nie może być pobrana przez komórki i wykorzystana przez organizm. Ilość cukru stale wzrasta, ale organizm, nie mogąc go pobrać i wykorzystać w komórkach, do zaspokojenia potrzeb energetycznych wykorzystuje białko i tłuszcz, doprowadzając do wyniszczania zwierzęcia. Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy (11). Pierwszy z nich to najczęściej występująca cukrzyca insulinozależna, w której do terapii włącza się podawanie insuliny nieprodukowanej przez osobni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy