Jak czytać etykiety karm i diet dla psów i kotów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak czytać etykiety karm i diet dla psów i kotów?

Prężnie rozwijający się rynek petfoodów oraz karm dietetycznych wymaga odpowiedniego opakowania, które w przejrzysty i czytelny sposób przekazuje informacje na temat produktu. Etykieta więc jest swoistego rodzaju sposobem komunikacji pomiędzy producentem karm/diet a odbiorcą (lekarzem weterynarii czy właścicielem konsumenta). Jest ona również dokumentem prawnym, który podlega określonym regulacjom zgodnym z prawem Unii Europejskiej, w przypadku przynależności państwa do niej oraz/lub danego kraju, w obrębie którego sprzedawany jest określony towar. Podstawowym kryterium dopuszczającym dany produkt – karmę lub dietę – do obrotu jest umieszczenie niezbędnych informacji w języku urzędowym kraju, w którym produkt będzie sprzedawany (1, 5).

Etykieta, niezależnie od tego, czy dotyczy pokarmu suchego, czy wilgotnego, składa się z dwóch części: pierwszej – tzw. panelu prezentacji produktu – oraz drugiej – strony informacyjnej.

Panel prezentacji produktu w przypadku karm bytowych jest najczęściej wizualnie bardzo atrakcyjny, gdyż jego podstawowa funkcja polega na przyciągnięciu uwagi kupującego. Natomiast w przypadku diet jego główną rolą jest informacja związana z przeznaczeniem określonej diety.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z opakowaniem karmy, czy diety, obowiązkowymi elementami są:

nazwa produktu, jego przeznaczenie (karma dla psa, kota, karma dla juniora, dieta wątrobowa, dieta monoproteinowa itp.), nazwa producenta, wielkość/masa opakowania (5).

W rozmieszczeniu tych elementów istnieje pewnego rodzaju dowolność (prawa, lewa strona etykiety, góra, dół itp.), ale warunek związany z przejrzystością przekazu powinien zostać zachowany.

W przypadku karm bytowych nazwy niektórych produktów mogą sugerować zawartość określonych składników. Przykładowo określenie „tuńczyk w puszce” oznacza, że stanowi on co najmniej 70% składu. W przypadku użycia nazwy „danie drobiowe”, „posiłek mięsny” itp. otrzymujemy informację, że zawartość drobiu cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy