Enteropatie w aspekcie zaburzeń mikrobiomu u psów i kotów

Enteropatie w aspekcie zaburzeń mikrobiomu u psów i kotów

Enteropatia to choroba polietiologiczna, w której zasadniczą rolę odgrywają czynniki genetyczne, dysfunkcja układu immunologicznego oraz zaburzenie w obrębie mikrobiomu jelit (dysbioza). Chorobę charakteryzują długotrwale utrzymujące się (> 3 tygodni) objawy ze strony przewodu pokarmowego (głównie biegunka). U psów wyróżnia się: enteropatię reagującą na dietę FRE – (ang. food-responsive enteropathy), enteropatię reagującą na antybiotyki – ARE (ang. antibiotic-responsive enteropathy), enteropatię reagującą na steroidy – SRE (ang. steroid-responsive enteropathy) lub środki immunosupresyjne – IRE (ang. immunosuppressant-responsive enteropathy) oraz enteropatię niereagującą na żadne leczenie – NRE (ang. non-responsive enteropathy) (12).

Najczęściej, bo w 50-65% przypadków, u psów diagnozuje się FRE. Ta forma przewlekłej choroby jelit występuje u psów młodszych niż w pozostałych grupach, a objawy kliniczne nie są aż tak silnie widoczne jak u pozostałych (12). Zazwyczaj po wprowadzeniu diety eliminacyjnej, opartej na pojedynczym źródle białka pochodzenia zwierzęcego (dieta monoproteinowa) lub na białku hydrolizowanym, widać poprawę już po 2-4 tygodniach od jej wprowadzenia.

W przypadku enteropatii reagującej na antybiotyki poprawa następuje po ich wprowadzeniu (głównie tylozyny lub metronidazolu). Niemniej jednak po zaprzestaniu ich podawania widoczny jest nawrót choroby. Biorąc pod uwagę negatywny wpływ silnych antybiotyków na mikrobiom, obecnie zaleca się ograniczenie ich stosowania z jednoczesnym włączeniem preparatów wspierających mikrobiom (pro-, pre- i postbiotyki). W związku z powyższym rozważa się też zmianę nazwy grupy z ARE na IID – idiopathic intestinal dysbiosis, czyli „idiopatyczna dysbioza jelitowa” (4, 8). W grupie psów reagujących na sterydy lub leki immunosupresyjne (SRE/IRE) objawy kliniczne zanikają po ich wprowadzeniu. U 15-43% psów z grupy SRE/IRE nie widać jednak żadnej poprawy. Dlatego też tę grupę określa się mianem enteropatii niere...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy