Dieta w przewlekłych enteropatiach u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta w przewlekłych enteropatiach u kotów

Ogólne zasady stosowania diet w FCE

W przypadku postępowania dietetycznego istnieje możliwość wykorzystania zarówno diet ograniczających alergeny, ARD – ang. alergen-restricted diet (ang. limited alergen diet, LAD), jak i diet z białkiem hydrolizowanym. W badaniu Mandigersa i wsp. u kotów z IBD wprowadzono dietę na bazie hydrolizowanego białka sojowego i uzyskano poprawę stanu klinicznego już w przeciągu 4-8 dni (20). Jednocześnie zastosowana po 2 miesiącach próba prowokacji, ekspozycja na alergeny z poprzednio stosowanej diety, spowodowała nawrót objawów. W innym badaniu u kotów z enteropatią wprowadzenie diety łatwostrawnej dało zasadniczą poprawę stanu zdrowia zwierząt (16). Mnogość publikacji wskazujących zarówno na efekt pozytywny, jak i negatywny (lub w tym przypadku brak efektu) stosowania określonej diety powoduje, że nie można w 100% przewidzieć indywidualnej reakcji na konkretną kurację.

Wprowadzając ją do żywienia, na bazie analizy wcześniej stosowanych pokarmów i zaobserwowanych objawów klinicznych przewidujemy efekt. Niemniej jednak jest on zawsze weryfikowany przez organizm. Dlatego należy uprzedzić z góry właściciela kota, żeby nie oczekiwał, że pierwsza wprowadzona dieta zadziała pozytywnie. Z drugiej strony nie należy zaprzestać prób żywieniowych przy wstępnych niepowodzeniach.

Metaanaliza podejmowanego leczenia enteropatii przewlekłych u kotów wskazuje jednak, że dieta ma kluczową rolę w leczeniu (19). Aczkolwiek badania randomizowane z podwójną ślepą próbą nie wykazały różnic w skuteczności stosowania diet niskotłuszczowych (10%), a wysokotłuszczowych (23%) (17). Kluczowym elementem (dowody I kategorii) jest zastosowanie ograniczonej liczby źródeł białka, z wygaszeniem objawów na przestrzeni 4 tygodni u 7/10 kotów przy zastosowaniu diety opartej na hydrolizacie białka sojowego, w porównaniu do diety weterynaryjnej opartej na nowym źródle białka niehydrolizowanego (3/10) (26). Nawet obserwacje kohortowe oraz próby nierandomizowane (...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.