Mykoplazma u szczurów – wiele objawów, jedna przyczna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mykoplazma u szczurów – wiele objawów, jedna przyczna

Układ rozrodczy

M. pulmonis jest najważniejszym patogenem narządu rozrodczego samic szczurów. Atakuje układ rozrodczy szczególnie u starszych samic, często bez objawów klinicznych. Przewlekła infekcja macicy może spowodować zmniejszenie wielkości miotu, obumieranie zarodków i niepłodność. Przy pełnym rozwoju choroby występują także: zapalenie macicy, ropomacicze, ropne zapalenie jajników i jajowodów (ryc. 5 i 6, s. 94). Macica może być wypełniona płynem, podobnie jak jajowód (hydrosalplinx) (6). W najbardziej drastycznej postaci ropomacicze na tle M. pulmonis doprowadza do tak silnego wypełnienia ropą trzonu i rogów macicy, że trzon macicy uwypukla się w okolicy krocza, imitując jądra. Znane są przypadki, że samice szczura z taką przepukliną żyją nawet do 18 miesięcy bez wykazania objawów klinicznych.

Rozpoznanie

W przypadku objawów ze strony układu oddechowego można zrobić badanie radiologiczne wykazujące cienie w płucach. Jednak nie jest to badanie rozstrzygające, ponieważ cienie w płucach mogą mieć wiele przyczyn (guzy nowotworowe, ropnie na tle Pasteurella spp.). W badaniu morfologicznym zaobserwujemy podniesiony poziom krwinek białych, szczególnie makrofagów. Można pobrać wymaz z nosa i wysłać próbkę do laboratorium mikrobiologicznego. Jednak w przypadku zakażeń M. pulmonis izolacja patogenu na podłożach bakteriologicznych jest bardzo trudna (odpowiednie podłoża). Jest to związane z dużymi wymaganiami hodowlanymi M. pulmonis. Dostępne są komercyjne testy ELISA do badań serologicznych w kierunku M. pulmonis u szczurów. Do badań nadają się surowice zwierząt mających co najmniej dwa miesiące. U osobników młodszych wynik badania może być fałszywie ujemny, mimo rozwijającej się infekcji.

Należy pamiętać, że wykazanie patogenu jest utrudnione również ze względu na obecność bakterii wikłających zakażenie. W diagnostyce zakażeń zastosowanie znajduje także test PCR (1, 4, 5). Jednak ze względu na koszt badania, a także na ograniczoną liczbę laboratori...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy