Zwężające zapalenie pochewki i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego palca pierwszego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwężające zapalenie pochewki i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego palca pierwszego

Objawy

Choroba powoduje przewlekłą kulawiznę jedno- lub dwustronną kończyny piersiowej ze skróconą fazą obciążania kończyny. U ras krótkowłosych wyraźnie widoczna jest deformacja kończyny po stronie przyśrodkowej tuż nad stawem nadgarstkowym. W badaniu klinicznym uwagę zwraca silna bolesność w czasie próby zgięcia stawu nadgarstkowego, jak i próby wykoślawienia odcinka dłoniowego poniżej stawu nadgarstka. W stanach zaawansowanych w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej wyczuwa się wyraźne nieprzesuwalne zgrubienie po stronie przyśrodkowej nasady dalszej kości promieniowej, W przypadku zmian w stadium początkowym palpacyjnie możliwe jest wyczucie obrzęku i bolesności uciskowej ww. okolicy.

Według Grundmana i Montavona przyczyną choroby jest wielokrotnie powtarzający się uraz ścięgna w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej. W miarę postępu choroby dochodzi najpierw do zapalenia pochewki z jej następowym włóknieniem i powstawaniem zrostów zapalnych pomiędzy pochewką ścięgnową a ścięgnem, a w okresie późniejszym do tworzenia wytwórczych zmian kostnych, które otaczają stopniowo ścięgno MAPL.

Rozpoznanie

Wynik badania klinicznego pozwala na postawienie wstępnego rozpoznania, które należy potwierdzić za pomocą badania RTG w 2 projekcjach: grzbietowo-dłoniowej oraz przyśrodkowo-bocznej. W pierwszej projekcji w przypadkach świeżych widoczny jest obrzęk po stronie przyśrodkowej stawu i zagęszczenie cienia radiologicznego w przebiegu ścięgna końcowego MAPL. W przypadkach bardziej zaawansowanych widoczne są zmiany wytwórcze w postaci wyrośli kostnych w okolicy bloczka MAPL.

Na zdjęciu RTG w projekcji przyśrodkowo-bocznej w przypadkach zaawansowanych widoczne są zmiany wytwórcze kości w dalszej części nasady dalszej kości promieniowej pokrywające się z umiejscowieniem troczka ścięgien prostowników. W przypadkach wątpliwych pomocne jest wykonanie zdjęcia czynnościowego (stresowego) w ułożeniu z wykoślawieniem części dłoniowej celem wykluc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy